Gönderen Konu: TARİKAT VE CEMAATLER HARİTASI  (Okunma sayısı 111909 defa)

0 Üye ve 47 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.664
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
TARİKAT VE CEMAATLER HARİTASI
« : Şubat 15, 2009, 05:11:49 ÖS »
TARİKAT VE CEMAATLER HARİTASI

Türkiyenin tarikat ve cemaat haritası
Okan KONURALP
İstanbulda İsmailağa Camiindeki cinayet ve linç olayının ardından tarikatlar yine tartışılmaya başladı. Çoğunlukla kapalı bir ilişki ağı kuran ve içe dönük yaşayan tarikatlar, bunlardan doğan cemaatler neredeyse tüm şehirlerde faaliyette. Kökleri çok eskiye dayanan tarikatların çizgisinden geldiğini iddia eden birden fazla cemaat var. Sık sık kendi içlerinde bölünüyor, aralarında mücadele ediyorlar.Çoğunlukla kurdukları vakıflar aracılığıyla hareket ediyorlar. Kimileri de neredeyse holdingleşmiş durumda. Postluk bazen babadan oğula, bazen kardeşlere geçiyor. Cemaatlerin bazılarının siyasetle çok yakın bağları var, bazıları politikayla ilgilenmiyor. Ancak tüm Türkiyenin her bölgesinde günlük hayatı ve insan ilişkilerini etkiliyorlar. Tarikatları, kurucularını, etkili oldukları bölgeleri, yaklaşımlarını araştırdık, haritasını çıkardık.

İSTANBUL-KAYSERİ -DÜZCE-ANKARA
Kadiri Muhammediye
Kadiri tarikatı kökenli Muhammediye kolu İstanbul, Ankara, Kayseri ve Düzcede güçlü. Lideri Şeyh Seyyid lakabını kullanan Muhammed Ustaoğlu. 1987de imamlıktan emekliye ayrılan Ustaoğlu, İstanbulda yaşıyor. Kendisinden sonra yerine geçmesine kesin gözüyle bakılan oğlu Muhittin Ustaoğlu da Diyanet İşlerinde görevli, Düzcede imamlık yapıyor. Cemaatin Kayseri vekili Muammer E. Almanya vekili Şükrü Oral. Muhammediye, tarikat şeceresini Kadiri tarikatının kurucusu Abdülkadir Geylaniye dayandırmakla birlikte kendisini Nakşibendi ve Mevlevi geleneğinin parçası kabul ediyor. Zikir törenlerinde zaman zaman yaklaşık bin kişiyi buluşturmayı başarıyor.

KÜTAHYA
Halveti tarikatının Şabaniye Kolu
Şeyhlik postunda Mehmet Dumlu oturuyor. Türkiyenin en aktif Halveti tarikatı olarak biliniyor. Düzenli yaptıkları zikir törenlerine kadın ve erkeğin bir arada katılmasıyla tanınıyorlar. Kütahya merkezli cemaatin zikir törenlerine İstanbulun yanı sıra, Bursa, Uşak, Eskişehir, Ankara ve Afyondan da geniş katılımlar oluyor.

ANKARA-VAN-Ş. URFA-İSTANBUL
Hizb-ut Tahrir
Grup kendisini "İdeolojisi İslam olan parti" olarak tanımlıyor. Adlarını Hizb-ut Tahrir Türkiye sözcüsü Yılmaz Çelikin İstanbul Fatih Camiindeki basın açıklamasıyla duyurdular. Ankara ve İstanbulun yanı sıra Şanlıurfa ve Vanda da güçlü oldukları biliniyor. Örgüt çalışmalarını Ankara merkezli Köklü Değişim adlı dergi çevresinde sürdürüyor.

ANKARA- ANTALYA
Galibiler
Kadiri-Rufai tarikat geleneğinden gelen cemaatler arasında tarikatlığını ilan eden tek kol. Şeyhleri Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu. Zikirde şiş çekmeleriyle tanınıyorlar. Her perşembe akşamı Ankaranın Hüseyingazi semtindeki Tevhid Camiinde yaptıkları zikre yaklaşık 3 bin kişi katılıyor. Müritlerin çoğu çevredeki sitelerin esnafı. Şeyh Kuşçuoğlu kendisini şöyle tanımlıyor: "Mezhep olarak Hanefi; meşrep olarak Alevi; yol olarak Kadiri-Rufai Galibiyiz." Faaliyetlerini, şeyhin adını taşıyan eğitim vakfı kanalıyla sürdürüyor. Cemaat Antalyada da faaliyette.

ERZURUM
Nurcu Kırkıncı Hoca Grubu
Said Nursinin ölümünden bu yana Nurcular 10dan fazla gruba bölündü. En etkin grup Fethullah Gülen cemaati. Ancak, Nurcular içinde bir isim var ki, Said Nursinin ölümünden bu yana "talebeler" içindeki saygın önder konumunu hiç kaybetmiyor. Bu isim, Nurcular arasında Kırkıncı Hoca olarak tanınan Mehmet Kırkıncı. Said-i Nursinin, "Evlerinizi medrese yapın" çağrısına uyup Erzurum Karanlık Kümbet Medresesini kuran Kırkıncı, yaşamını burada sürdürüyor. 12 Eylül darbesinden iki yıl sonra MGK Başkanı Genelkurmay Başkanı Kenan Evrene mektup yazan Kırkıncı Hoca, "Dini güçlendirmek, milleti güçlendirmektir" demiş, ima yoluyla da olsa anayasa referandumunda cemaat desteğine karşılık, cemaate destek arzusunu dile getirmişti. Bu tavrı nedeniyle Nurcular arasında eleştirilse de, müridleri ve Güleni Nurcu yapan hocası olduğu için, Gülen Cemaati taraftarları arasında özel bir otoriteye sahip.

TRABZON
İcmalciler
Kadiri Tarikatının İcmal Kolunun lideri Haydar Baş son dönemde çalışmalarını Bağımsız Türkiye Partisi adıyla sürdürüyor. Parti, 3 Kasım 2002 seçimlerden büyük bir yenilgiyle çıktı. Ulusal televizyon ve günlük bir gazetenin sahibi Haydar Başın Türkiyenin en zengin cemaat liderleri arasında olduğu iddia ediliyor. Trabzon ve çevresinde güçlü. Başın ismi Trabzondaki rahip cinayeti sonrasındaki tartışmalarda geçmişti.

İSTANBUL-BURSA
Cerrahiler
Halveti tarikatına dayanıyor. Dergahları, İstanbulda Fatih-Karagümrü kteki Kethüda Canfeda Hatun Camii bitişiğinde. Zikirlerinde, müzik ve ibadet dışında hiçbir şey konuşulmuyor. Müritleri arasında çok sayıda tanımış ses sanatçısı bulunuyor. Tarikatın Tophanedeki Kadiriler yokuşundaki Kadirhanesinde düzenlenen zikir törenleri neredeyse turistikleşmiş durumda. Kadirhanenin şeyhi Ahmet Misbah Erkmenkul. Celvetiye tarikatına bağlı İsmail Hakkı Bursevi tarafından kurulan Hakkıye kolunun müritleri ise en çok Bursada yaşıyor. Kurucularının adını taşıyan bir vakıfları var.

İSTANBUL-ANKARA-Ç ORUM-BOLU
Uşşakiler
Halveti Tarikatının bir kolu Uşşakiye. Merkezi İstanbul Kasımpaşa. Kurucusu Pir Hüsameddinin türbesi de bu semtteki aynı isimli camide. Tarikatı kamuoyuyla tanıştıran isim İbrahim İpek. Uzun yıllar sessiz faaliyet gösteren tarikat onunla birlikte ün kazandı, İpek Yolu adlı yeni bir cemaat oluştu. İpekin 2000 yılında ölümünün ardından posta 44 yaşındaki eski milli güreşçi Fatih Nurullah oturdu. Nurullah tarikat nüfusunu artırmak için herkese açık kutlamalar, piknikler düzenliyor; zikirleri tarikat üyesi olmayanlara da açıyor. Tarikatın Kasımpaşadaki merkezi her sene Boluda ve Çorumda düzenlediği "Devran" adlı zikir törenleriyle tanınıyor. Boludaki son devrana 2 bin kişi katılmıştı.

ADIYAMAN-ANKARA- AFYON-SAKARYA-İ STANBUL
Menzilciler
Nakşibendi Tarikatının Menzil Kolu adını Adıyamanın Menzil köyünden alıyor. Cemaatin en ünlü ismi, uğradığı zehirli iğne saldırısından bir süre sonra hayatını kaybeden Raşit Erol. Şeyh postunda şimdi kardeşi Abdülbaki Erol oturuyor. Şeyh adaylarından Fevzettin Erol ise şimdilik cemaatin Ankara ve Afyon örgütlenmesini yönetiyor. Menzilcilerin Ankara çevresi "Semerkant Grubu" olarak da adlandırılıyor. Fevzettin Erol, yılın bir bölümünü de Afyondaki merkezde geçiriyor. Cemaat ekonomik gücünü özellikle kendilerine derviş adını veren müritlerin kurduğu şirketlerin belediyelerden aldığı ihalelerle arttırıyor. Raşit Erolun "İmanı kurtarmanın ve pekiştirmenin kafi olduğu bir devir yaşıyoruz" anlayışıyla hareket eden cemaatin Adıyaman Menzil ve Ankara merkezleri özellikle alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilerin ilgi odağı.

SİİRT- ANKARA- İSTANBUL- ELAZIĞ
Tillocular:Kurucuları Sultan Memduh Hazretlerinin türbesinin bulunduğu Siirtin Tillo beldesi manevi merkezleri. Süryanice "Yüksek Ruh" anlamına gelen Tillo geleneği Kadiri Tarikatının en güçlü kollarından. Siyasete uzak durmaları nedeniyle İcmalcilerden, Kadiri-Rufai geleneğinde faaliyet sürdürmesi nedeniyle de Galibilerden ayrılıyor.

HATAY-GAZİANTEP-Ş ANLIURFA- KİLİS-MARDİN- BATMAN
Hazneviler:Türkiye Kürtleri arasında en güçlü Nakşibendi cemaatlerinden biri. Merkezi Suriyede. Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Batman da örgütlüler. Cemaatin şeyhi Muhammed Haznevi yılda en az bir kez Türkiyeye gelip, zikir törenlerini yönetirdi. Geçen yıl öldüğünde, binlerce Türk müridinin cenaze töreni için Suriyeye geçmek istemesi haber bültenlerine konu olmuştu. Şeyhliği Muhammed Haznevinin oğlu Muhammed Muta Haznevi üstlendi.

SAKARYA-DÜZCE- BURSA
Hakikatçılar :Hemen hemen tüm cemaatlere karşı yürüttüğü mücadeyle tanınan Hakikatçıların şeyhi Ömer Öngüt. Adapazarında yaşıyan Öngüt, Cemalettin Kaplan, Fethullah Gülen, Necmettin Erbakan, Süleymancılar, İsmailağa Cemaati ve Diyanete yönelik ağır eleştiri içeren kitaplarıyla tanınıyor. Sakarya başta olmak üzere Düzce, Bursa ve Ankarada önemli sayıda müride sahip. Tarikat, şeyhe mutlak itaat ilkesiyle yaşıyor.

KAYSERİ
Nakşibendi Yahyalı Cemaati :Kayseride Gülen Cemaatiyle birlikte en güçlü dini grup. Nakşibendi tarikatının Anadoludaki en önemli kolları arasında. Yahyalı Hacı Hasan Efendiden alıyor adını. Şimdi şeyh postunda oturan kişi Ramazan Dinç. Cemaat, Kayserideki sanayi gelişimine paralel olarak hızla büyüdü. Müritleri arasında Kayserinin önde gelen işadamları bulunuyor.

İSTANBUL
Işıkçılar :Seyit Abdülhalim Arvasiye bağlı Hüseyin Hilmi Işıkın kurduğu cemaat günümüzde İhlas Holding şemsiyesi altında büyüdü. Cemaatin lideri Enver Örenin rahatsızlığı ve İhlas Finansa el konulması cemaatin güç kaybetmesine neden oldu.

TÜRKİYENİN EN YAYGIN İKİ CEMAATİ
Gülen Cemaati ve Nurcular
Türkiyenin tarikat ve cemaat haritasında Nurcular ağırlıklı yer işgal ediyor. Tarikatın en ünlü ismi Fethullah Gülenin etkinlik alanı Türkiyenin tüm illerini kuşatıp, tarikat okulları kanalıyla Afrikadan Uzakdoğuya uzanıyor. 1941 doğumlu Gülen, 1970lerden itibaren Nur hareketi içinde gözyaşı eşliğindeki vaazlarıyla kendi yolunu çizdi. Akyazılılar ve Türkiye Öğretmen Vakfı gibi kuruluşlarla başlayan örgütlenmesi bugün büyük bir ekonomik ve siyasi güce dönüşmüş durumda. Cemaatin medyadan eğitime, finansa, sağlık sektörüne kadar pek çok alanda yatırımı bulunuyor. Gülen uzun süredir ABDde yaşaması, olası vefatı sonrasında bu büyük ekonomik gücün nasıl paylaşılacağı belli değil. Nur cemaatinin içinde adı sık geçen diğer gruplar şunlar: Liderliğini Mehmet Kutluların yaptığı Yeni Asyacılar (İstanbul), liderleri İzzet Yıldırım, Hizbullah tarafından kaçırılıp öldürülen Med-Zehra Vakfı çevresi (Doğu-Güneydoğu Anadolu), Müslüm Gündüz liderliğindeki Aczmendiler (Elazığ-İstanbul) , Yeni Nesilciler, Yazıcılar

Süleymancılar:Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan, soyunu Nakşibendi Şeyhi Selahaddin İbni Seracettin e dayandırıyor. Zamanla bağımsız bir yol izledi. Kurduğu Kuran kurslarından yetişen öğrenciler, hocalarının mehdiliğine iman edip, Süleymancılar cemaatini oluşturdu. Ege ve Akdeniz bölgelerinde güçlenen Süleymancılar zamanla tüm yurda yayıldı. Faaliyetlerini "kurs ve okul talebelerine Yardım Dernekleri" adı altında yürütüyor. Hakikatçıların şeyhi Ömer Öngüt, Süleymancıları "Dinleri Süleymancılık, imanları para, huyları gasp, meslekleri de dilencilik olan bir cemaat" olarak adlandırıyor. Türkiyenin her ilinde en az bir Kuran kursuna sahip cemaatin, kurs ve öğrenci yurtlarının toplam sayısının 1500ü bulduğu söyleniyor. Tunahan ın ölümünün ardından cemaat liderliğine Kemal Kaçar geçti. Onun vefatı sonrasında ise cemaat her ne kadar reddedilse de iki kardeş Ahmet Denizolgun ile Beyazıt Denizolgun arasında bölündü.

İSTANBUL-ANKARA
İskenderpaşa Cemaati:Geçmişi 1800lü yıllara, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevine uzanıyor. Uzun süre, Gümüşhanevi tekkesi cemaate ismini verdi. Mehmet Zahit Kotku şeyhlik postuna oturduktan sonra, görev yaptığı İskenderpaşa Camii tarikata ismini verdi. Kotkunun ölümünden sonra liderliğe geçen damadı Prof. Esad Coşan da 2001 Şubatında Avustralyada trafik kazasında öldü. Post oğlu Nurettin Coşana kaldı. Esat Coşan, tarikatı kurduğu vakıflar sayesinde büyüttü. Bunların en etkini Hakyol Vakfı. Koşan, İlim Kültür ve Sanat Vakfı ile Sağlık Vakfını da kurarak örgütlenmeyi genişletti. "Hanım Dernekleri"yle kadın örgütlenmesine yöneldi. Şu andaki lider Nurettin Coşan, dini eğitiminin yanı sıra New Yorkta işletme öğrenimi gördü. Babasının isteğiyle 1996da aile şirketi Server Holdingin yöneticiliğini üstlendi. Ticari faaliyetleri ve seyahatleri nedeniyle liderlik görevini yerine getiremediğini iddia eden bir grubun muhalefet başlattığı ve tarikattan koptuğu söyleniyor. Siyasetin birçok önemli ismi cemaatle gönül birliği içinde: Eski cumhurbaşkanı Turgut Özal, başbakana Recep Tayyip Erdoğan, Korkut Özal, maliye bakanı Kemal Unakıtan, bir dönem için dahi olsa Necmettin Erbakan. İskenderpaşa Tarikatının bir de siyasi partisi var: "Sağduyu Partisi." Recep Tayyip Erdoğanın, 3 Kasım 2002 Seçimleri sonrasındaki ilk cuma namazını Ankaranın Dikmen semtindeki Mehmet Zait Kotku Camiinde kılması bu gönül bağının sembolik işareti olarak değerlendiriliyor.

İZMİR-MANİSA-AYDIN
Melamiler:Melami Tarikatının kamuoyu önüne çıkan en önemli ismi Ahmet Arslan. Emekli astsubay Arslan, Şeyh Hasan Özlemin 1996da ölümünün ardından posta oturdu. 66 yaşındaki Arslan, Manisanın Salihli ilçesinde yaşıyor. Cemaatin Aydın, Adana, Uşak ve İzmirde mürit grupları bulunuyor. Tarikatın diğer önemli ismi Davud Yılmaz. 73 yaşında, İzmirde yaşıyor ve küçük bir cemaati kontrol ediyor. İstanbulda da takipçileri var. "İbadet gizli, gösterişsiz olmalı" yaklaşımını savunan Melamiler genellikle ev toplantılarında bir araya geliyor.

İSTANBUL-KONYA- ANKARA
Erenköy Cemaati :Kökleri Kelami Dergahına ve şeyhi Erbilli Mehmet Esata dayanıyor. Mehmet Esat, tekkeler kapatılınca Erbildeki arazilerini satıp, İstanbula yerleşti. Erenköyde bir köşk aldı, cemaatin temellerini attı. Menemen Ayaklanmasına karıştığı iddiasıyla gözaltındayken rahatsızlanıp hayatını kaybetti. Erenköy Cemaati, Mehmet Esatın halifesi Mahmud Sami Ramazanoğlunca kuruldu. Nakşibendi geleneği içinde, esnaf ve işadamlarının kolu olarak biliniyor. Ramazanoğlunun ardından cemaatin dini sorumluluğunu Musa Topbaş üstlendi. Onun ölümüyle üç isim ön plana çıktı: Yeni Şafakın eski başyazarı Ahmet Taşgetiren, Eymen Topbaş ve Konyada yaşayan Tahir Büyükkörükçü. Şeyh postuna Büyükkörükçünün oturduğu ileri sürülüyor. Konyada Erenköy Mahallesinde yaşayan Büyükkörükçü bir dönem Milli Selamet Partisi milletvekilliğ i de yapmıştı. Erenköy Cemaatinin Ankara örgütlenmesini ise Muradiye Vakfı yürütüyor.

İSTANBUL
İsmailağa Cemaati :Kurucusu Ebuishak İsmail Efendi, 1723te Fatihte adını taşıyan camiyi inşa ettirdi. Ölümünden sonra cemaati tarikat yoluna girdi. Şeyh Batumlu Ali Haydar Efendi, 1960da ölene kadar liderliği yürüttü. Görevi İsmail Ağa Camii imamı Mahmut Ustaosmanoğlu devraldı. Cemaat İstanbulun merkezi Fatihte, Türkiyenin en dikkat çeken İslami gettosunu oluşturdu. Sarık, şalvar ve cübbeli giyimleriyle diğer Nakşibendi gruplarından ayrılıyorlar. İsmailağa Cemaati, Ustaosmanoğlunun kökeni nedeniyle İslami gruplar içinde "Oflular" olarak da tanınıyor. Cemaatin önde gelen bazı isimlerinin Salih Mirzabeyoğlu liderliğindeki İBDA-C ile birlikte hareket etmesi, grubun radikalleşme potansiyelinin bir kanıtı gösteriliyor.
hurriyet
***
Dahılı dusmanlarımız oldukca arttı.
KURANI KERİM DE KAÇ CEMAAT VARDA  BUNLAR CEMAATLARA BÖLÜNÜP
TÜRKİYEYİ BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hangi camide hangi cemaat var?
İstanbul"un dört bir yanı tarikatlar ve mesken tuttukları camilerle dolu. Üyelerinin yoğunlukta olduğu semtlerde dergâhları olan tarikatlar, çoğunlukla kendi yaptırdığı camileri kullanıyor.
İstanbul"da Erenköy, İsmailağa ve Gümüşhanevi dergâhları ile Nurcular, Süleymancılar ve Işıkçılar cemaatlerinin güçlü olduğu biliniyor. İşte tarikat ve cemaatlerin mesken tuttukları camilerle ilgili bilgiler:
Erenköy dergâhı, Kadıköy"deki Zihnipaşa Camii etrafında şekillendi. Mahmut Ramazanoğlu"nun bir araya getirdiği cemaat, Nakşi tekkesi olan Kelami dergâhına bağlı.
Halvetiye tarikatına dayanan Cerrahiler, Fatih Karagümrük"te bulunan Kethüde Canfeda Hatun Camii bitişiğindeki dergâhta buluşuyorlar. Zikirlerinde, müzik ve ibadet dışında hiçbir şey konuşulmuyor.
Fatih İskenderpaşa Camii çevresi, Nakşibendilerin Halidiye Kolu"nun etkinliğinde. Türkiye ve yurtdışında kabul görmüş en yaygın ve en etkili dergâh olarak biliniyor.
Işık Grubu, Eyüp"teki Kaşgari Tekkesi"nde kuruldu ve Abdülhakim Arsavi"nin ölümünden sonra müritlerden Hüseyin Hilmi Işık tarafından devam ettirildi.
Bayrampaşa"daki Yeşil Camii"nin Nakşibendi tarikatının etkisi altında olduğu iddia ediliyor. Camiye bağlı Kuran kursunda da medrese tarzı Arapça eğitim veriliyor.
Yine Nakşibendilerin etkisi altında olan Gaziosmanpaşa Taşoluk beldesindeki görkemli Yeşil Camii Külliyesi ibadete açıldığı gibi çocuklara da Kuran kursu veriliyor.
Tuzla"da Nakşibendi Menzil Şeyhi Seyyit Muhammet"in vasiyetiyle yapıldığı iddia edilen külliye bulunuyor.
Esentepe Külliyesi, helikopter pisti olarak 40 bin 363 metrekarelik alana inşa edildi. Külliyede çocuklara Kuran kursu veriliyor.
Gaziosmanpaşa Kâzım Karabekir Mahallesi"nde, belediye hizmet alanı olarak ayrılan 3 bin metrekarelik arazi üzerinde de Evliya Çelebi Külliyesi inşa edildi. Vatandaşlar, binanın kız Kuran kursu olarak kullanıldığını iddia ediyor.
Geçen hafta bir cinayet, bir de lince sahne olan Fatih Çarşamba"daki İsmail Ağa Camii"nin cemaati, Nakşibendi şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu"na bağlı.
Bağcılar Ebubekir Camii, Nakşibendi tarikatı etkisinde.
Habibler"de Mescit-i Selam Camii, Pakistan"da etkili olan tebliğciler tarikatınca kullanılıyor.
Kaynak:
http://ahmetdursun374.blogcu.com/tarikat-ve-cemaatler-haritasi_1074755.html

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.664
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Kadiri Tarikatı ve Kurtlar Vadisi.
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2009, 05:20:05 ÖS »
Kadiri Tarikatı ve Kurtlar Vadisi.

Mehmet Ali Güller
KURTLAR VADİSİ-IRAK FİLMİ DEĞERLENDİRMESİ
Kurtlar Vadisi - Irak filmiyle ilgili değerlendirmeye geçmeden önce, filmin ana fikri ve bir propaganda filmi olarak verdiği mesajların kaynağını anlayabilmek için, öncelikle Şaşmaz ailesine mercek tutmak gerekiyor.

ŞAŞMAZ AİLESİ
Kurtlar Vadisi"nin yapımcısı Raci Şaşmaz ile Polat Alemdar"ı canlandıran Necati Şaşmaz kardeşler, Elazığ merkezli Kadiri Tarikatı"nın şeyhi Abdülkadir Şaşmaz"ın oğullarıdır.

Kadiri Şeyhi Abdülkadir Şaşmaz, kurduğu Takva Tasavvuf Kültürünü Araştırma Vakfı aracılığıyla, ses sanatçıları ve gazetecileri çevresinde topladı. Şeyh Şaşmaz, hedef kitlesi farklı olduğu için, dergahını da Ankara ve İstanbul"a taşıdı.

Şeyh Abdülkadir Şaşmaz"ın babası Caferi Tayyar Şaşmaz da bir Kadiri şeyhi. Türbesi Elazığ-Harput"ta bulunuyor. Şaşmaz"lar, soylarını Abdülkadir Geylani"ye, hatta Hz. Muhammed"e kadar uzatıyorlar. Bu nedenle kendilerine "seyid" yani peygamber soyundan gelen gözüyle bakılıyor.

Şeyh Abdülkadir Şaşmaz, 1991 yılında Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek tarafından "Bakan Danışmanı" yapıldı.

Şeyh Abdülkadir Şaşmaz"ın üç oğlu var: En büyük oğlu 1971 doğumlu Necati Şaşmaz, Tayyar Raci Şaşmaz ve Hilmi Zübeyr Şaşmaz. Polat Alemdar yani Necati Şaşmaz, tarikat içinde Şeyh"in veliahtı olarak değerlendiriliyor.

TAYYİP"İN DANIŞMANI DA ORTAK
Tarikat 90"lı yıllarda İstanbul"da "Çağrışım" isimli bir dergi çıkardı. Dergi, kendisini siyasal islama karşı, tasavvuf kültürüne dönük olarak tanımladı. Derginin Genel Yayın Yönetmenliğini Ömer Lütfü Mete (Aynı zamanda filmin konsept danışmanı. Deli Yürek dizisinin de Raci Şaşmaz"la birlikte senaristi), Yazı İşleri Müdürlüğünü de Ahmet Tezcan (Şu anda Başbakan Tayyip Erdoğan"ın Basın Danışmanı) yaptı.

Dergi etrafında toplanan sanatçı ve gazetecilerin, o dönemde Gayrettepe"de bir evde haftada bir toplanarak zikir yaptığı basına yansıdı. (Bkz. 2004 yılı Tempo Dergisi) Şeyh Abdülkadir Şaşmaz"ın yönettiği zikirlerin katılımcıları arasında Hasan Kaçan, Ömer Lütfü Mete, Osman Sınav gibi isimlere rastlıyoruz.

ŞAŞMAZ"LARIN TİCARİ İLİŞKİLERİ
PANA Film hem "Kurtlar Vadisi" dizisinin, hem de "Kurtlar Vadisi - Irak" filminin yapımcı şirketi olarak karşımıza çıktı. Peki PANA Film"in ortakları kimler? İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre ortaklar; Muhammed Naci Şaşmaz, Tayyar Raci Şaşmaz, Hilmi Zübeyr Şaşmaz, Bahadır Özdener, Hasan Kaçan ve Faruk Çetinkaya. Faruk Çetinkaya, aynı zamanda PANA Film"in avukatı. Bahadır Özdener ise hem dizinin hem de filmin senaristi olarak karşımıza çıktı. Eski bir gazeteci olan Bahadır Özdener, Raci Şaşmaz"ın en yakın arkadaşı olarak biliniyor.

RACİ ŞAŞMAZ"IN İLİŞKİLERİ
Raci Şaşmaz, 1973 doğumlu, Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Raci Şaşmaz, kardeşler arasında "ticaretten" sorumlu olanı!

PANA Film dışında, Raci Şaşmaz"ın resmi iki firması daha var. Bunlardan biri Mücazoğlu Basın Yayın Sinema A.Ş. Bu şirketin ortakları arasında da tanıdık isimler var: Adnan Erdoğan, Mehmet Baş, Mehmet Akalın, Ömer Lütfü Mete ve Tayyar Raci Şaşmaz. Şirketin eski Yönetim Kurulu üyeleri kayıtlarda şu isimlerden oluşuyor: Abdülkadir Şaşmaz, Cengiz Solak, Zülfü Canpolat, Fahri Yüksel.

MHP-BBP VE KADİRİ TARİKATI
Zülfü Canpolat, Avrupa Nizam-ı Alem Ocakları Genel Başkanı. Muhsin Yazıcıoğlu"nun has adamı.
Şirket Yönetim Kurulu"nda adı geçen Fahir Yüksel de ilginç bir isim. 1999 seçimlerinde MHP"nin Malatya"dan 4. sıra adayı olan Fahir Yüksel, önce seçildi ama ardından mazbatası geri alındı. 2000-2002 yılları arasında MHP Malatya İl Başkanlığı yapan Fahir Yüksel"in 1979 yılında Malatya"da öğretmen Nevzat Yıldırım"ın Oral Çelik tarafından öldürülmesi olayında yer aldığı; gözaltına alındığı ancak "bilinmeyen sebeple" serbest bırakıldığı, bu nedenle 1980 yılından beri arandığı basına yansıdı.

Unutmadan! Şeyh Abdülkadir Şaşmaz"ın kardeşi ve Polat"ın amcası Tahir Şaşmaz da, bir dönem MHP milletvekilliği yaptı.

SİNAN KÖYLÜLERİNE ZULMEDEN AĞA
Raci Şaşmaz"ın bir diğer şirketi ise Pana Teknik Araştırma ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi. Raci Şaşmaz dışında şirketin üç ortağı var. Osman Sınav (Kurtlar Vadisi dizisinin ilk yönetmeni), Dr. Mehmet Mustafa Kızılilsoley ve Nilüfer Sinanlı.

Nilüfer Sinanlı tanıdık bir isim: Sinanlı köylülerine kan kusturan, zorla köylülerin arazilerine el koyan Sinanlı aşiretinin "hanımağası"! Güneydoğu"da 100 bin dönüm araziyi "gaspederek" ele geçiren Hanımağa"nın İstanbul"daki iş ilişkileri oldukça karışık.

"Kurtlar Vadisi", yapımcısıyla, yönetmeniyle, senaristiyle, konsept danışmanıyla, oyuncularıyla tam bir tarikat ağı! Öyle ki, Şaşmaz kardeşlerin halasının torunu bile "Erhan" tiplemesiyle, dizinin ilerleyen bölümlerinde rol kapmıştı!

AMERİKAN VATANDAŞI POLAT
ATV, Şubat başında yer alan bir haber bülteninde, Polat"ın Amerikan vatandaşı olduğunu duyurdu. Amerika"da oturma izni ve vatandaşlık hakkı alan Polat, bu hakkı kullanmış, yıllarca Amerika"da yaşamış, ancak 11 Eylül saldırısında sonra Türkiye"ye gelip, bir daha da ABD"ye dönmemiş.

HANİ ÇUVAL"IN İNTİKAMI?
Aileye mercek tuttuktan sonra gelelim filme.

Film, öncelikle bir propaganda filmi. Filmde yer alan her sahne, alelade hazırlanmış, basit bir tasarım olarak düşünülemez. Ayrıca, her karakterin ağzından çıkan cümle de, yine propaganda filmi gereği özenle seçilmiş.

Filmin, ana fikri, kamuoyuna "çuvalın intikamı" olarak sunuldu. Filmin ilk sahnesinden itibaren de, izleyici bu "intikama" odaklandırılıyor! Ancak, film boyunca "çuvalın intikamı" beklenildiği gibi, ABD"lilere çuval geçirilerek bir türlü alınamadı! ABD"li komutanla toplam dört defa hesaplaşmaya giren kahramanımız, ilk üçünde kaybetti, dördüncüsün de ise kazandı. İlk hesaplaşmada, Polat Grand Harilton otelinin uçurulması pazarlığında Sam Marshall"a çuval geçirmeye çalıştı. Ancak restleşmeyi, Iraklı çocukları pazarlık unsuru haline getiren ABD"li kazandı.
 
İkinci hesaplaşma, Sam Marshall"ın, Türkmen, Arap ve Kürt liderlerle yaptığı toplantı çıkışında suikast şeklinde planlanmış. Ancak burada da Polat başaramadı. Polat"ın amacına, Iraklı bir intihar bombacısı dolaylı engel oldu! (İyi planlanmış bir propaganda)

Üçüncü hesaplaşmada, Polat, Saddam"ın sarayından Sam Marshall"a getirilen piyanoya bomba yerleştiriyor. Ancak, açık pencereden içeri giren rüzgar, rüzgarın piyano tuşlarına düşürdüğü notalar, erken patlamaya ve ABD"linin yine kurtulmasına neden oluyor.

Dördüncü ve son hesaplaşma ise, ABD askerlerinin topluca Polat ve adamlarına saldırdığı, filmin son bölümü. Burada ise kazanan Polat oluyor. Ancak, beklenildiği şekilde "çuval hadisesi" yaşanmıyor. Polat, ABD"liyi Türkmen kamasıyla kalbinden vuruyor!

Sonuç olarak, ABD"li öldürülüyor ancak, beklenildiği gibi "çuvalın intikamı" alınamıyor.

Film bu bakımdan, psikolojik olarak, izleyiciyi belli bir hedefe güdületen ancak, finalde hedefi biranda değiştiren bir yapıya sahip. Bunun özellikle yapıldığı ortada!

ATATÜRK NEREDE?
Film, 4 Temmuz 2003 günü Süleymaniye baskınında olduğu anlaşılan bir TSK mensubunun Polat"a mektubuyla başlıyor. Üniformasından ve apoletlerinden Üsteğmen olduğu anlaşılan Türk subayı, mektubunu makam odasında yazıyor.
Makam odası olan bir üsteğmen olduğuna göre de kendisi bir bölük komutanı.
Her Türk Subayı"nın makam odasında, makam koltuğunun arkasında, duvarda Atatürk resmi olması lazım.
Ancak böyle bir resim maalesef yok. Bunu bir dekor hatası olarak kabul edemeyiz. Kaldı ki, Atatürk resminin filmde olmamasının özel bir nedeni olduğu da daha sonra anlaşılıyor. O konuya daha sonra geleceğiz. Önce ilk sahneyle ilgili değerlendirmemizi sürdürelim.

4 Temmuz baskınını anlatan Üstteğmen, Polat"tan intikam almasını istediği mektubu tamamladıktan sonra intihar eder. Şimdi birincisi, intihar ettiği tabanca, Üstteğmen"in her ne hikmetse belinde değil de çekmecesinde. Herhalde, Şaşmaz kardeşler 4 Temmuz günü silah kullanmayan 11 subay ve astsubaya (haklı olarak) gönderme yapıyorlar.

İkincisiyse, bizatihi intiharın kendisi!

MİLLET DEĞİL,DİN-TARİKAT PROPAGANDASI
Filmin üç ayrı sahnesinde, ayrı ayrı Polat Alemdar, Tarikat Şeyhi ve Türkmen lideri "Ağa" tarafından, izleyiciye "ana mesaj" veriliyor. ABD"nin Irak ve bölge işgalini, filmin bu üç ana karakteri, "dini birliğin" zayıflamasına bağlıyor. Amerikan işgalinin gerekçesini 180 derece ters tanımlayan ve izleyiciyi bilerek yanlış yönlendiren bu ana mesajla, Şaşmaz kardeşler, Tarikat ailesi olmanın gereğini yerine getiriyorlar.

Filmde bol bol dini öğeler kullanılmış. Öyleki kendini Şeyh Abdülkadir Geylani"ye kadar dayandıran bir tarikat, filmde uzun uzun zikir yapıyor. Dikkat! Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kendisini Şeyh Abdülkadir Geylani"ye dayandıran tarikat, Şaşmaz"ların Kadiri tarikatı. Şaşmazlar böylece, kendi tarikat reklamlarını da yapmış oluyorlar.

Filmdeki Kadiri Şeyhi, intihar eylemlerine karşı olan, direnişçilerin "ajan-gazeteci iddiasıyla batılıları öldürmelerine" karşı çıktığı sahneyle Irak direnişiyle ilgili tavrını koyan, öldürmenin çözüm olmadığını savunan, müritlerine sabır dileyen, kısacası "barışçı" bir din adamı portresi! Tam da dinlerarası diyalogcu kesimlerin istediği türden din adamı.

KÜRT SORUNUNA TARİKAT ÇÖZÜMÜ
Filmin en önemli mesajlarından  biri de "Kürt sorunu"yla ilgili olandı.

Barzani tiplemesini canlandıran karakter, filmin hemen her sahnesinde ABD"li komutan Sam Marshal"ın emirlerini yerine getiriyor.
Ancak filmin finaline doğru, Sam Marshall, "Barzani"den, Türkmen Kadiri Şeyhi"ni öldürmesini istiyor. Ancak, her sahnede, Barzani karakteri üzerinden ABD"ye el pençe hale getirilen "Kürt", konu din olunca, tarikat olunca, üstelik Kadiri tarikatı olunca, "düşmanı" Türkmeni öldürmeyi kabul etmiyor. (Bu konuda o kadar keskin ki, gerekirse Kukla Devletten bile vazgeçecek)

Kısacası, filmin bu can alıcı sahnelerinde, Kürt meselesinin de çözümü bulunmuş oluyor. Kürt meselesi de dinle, tarikatla çözülmüş oluyor.

Filmin bir diğer önemli sahnesi de, Kürt meselesinde bu kez Türkiye içinden farklı bir eleştiri getiriyor. Baskın sırasında Kürtlere serzenişte bulunan Memati"ye Abdülhey, "Abi ben de Kürt"üm" diyor. Memati"nin ustaca yanıtı hazır: "Sen başkasın"!
Abdülhey"in şu son sözü ise çok önemli. "Abi, hep böyle başlıyor zaten" Şimdi burada Abdülhey tiplemesi önemli.

Diziyi izleyenler bilirler. Abdülhey de tıpkı Polat gibi istihbaratçı. O da mafyaya sokuluyor. Ancak Polat"dan farklı bir istihbaratçı profili çiziyor. Dizinin pek çok bölümünden ortaya çıkan, Abdülhey"in "itirafçı" türünden istihbaratçı olduğu. Geçelim.

Toplamda ortaya çıkan "makul Kürt profili", tarikat çözümünden yana ve itirafçı olan şekilde algılatılıyor izleyiciye. Bunun dışında ise, "her türden Kürt"e düşmanlık" ön planda!

NASIL BİR TÜRK?
ABD"li komutan Sam Marshall, filmin ilk hesaplaşma sahnesinde Polat"a (haklı olarak) "don lastiğinizi bile biz veriyoruz. Çuval"dan bu kadar alınmanız niye?" diye soruyor. Polat"ın yanıtı ilginç: "Ben politikacı, diplomat ya da asker değilim. Ben Türk"üm"!

Bu mesaj önemli. İzleyiciyi çözümün kaynağına ve ABD karşıtlarının muhteviyatına dönük olarak güdüleyen Şaşmaz kardeşler, tümden siyaseti, tümden dışişlerini ve tümden Türk Ordusu"nu tukaka yapıyor. Daha doğrusu Türk devleti değil, herhangi bir Türk"tür, ABD"ye karşı olan, çuvalın intikamıyla dolan.

Elbette Sam"in söyledikleri doğrudur ve "Küçük Amerika" sürecinin hükümetleri, Dışişlerine yerleşmiş monşerleri ve ABD patentli darbelere imza atan askerleri suçludur! Ancak, her saptama kendi sürecinde yapılır. Siyaseti tümden AKP hükümetiyle, ya da çuvalı kabullenen Org. Hilmi Özkök"le tümden TSK"yı hedef almak, daha doğrusu tümden Türk devletini yanlış bulmak. Şaşmaz kardeşler açısından oldukça önemli bir mesaj.

SAM MARSHALL KİMLİĞİ
Filmde Irak"taki ABD"yi temsil eden Sam William Marshal tiplemesi ve ismi özenle seçilmiş. Sam, Sam amcayı, William, 4 Temmuz tarihinde K.Irak"taki ABD birliklerinin komutanı Albay William Mayvile"i, Marshal da, Türkiye"yi "küçük Amerika" yapan süreci başlatan Marshall planını sembolize ediyor.

Yeri gelmişken Sam Marshal tiplemesi üzerinde de duralım. Film, Türkmen Kadiri şeyhi üzerinden ne kadar İslam dini vurgusu yapıyorsa, Sam Marshall üzerinden de Hristyan-Musevi vurgusu yapıyor. Filmin pek çok sahnesinde Sam Marshall"ı dini ritüeller içinde görüyoruz. Bush"un "haçlı seferi başlatıyoruz" söylemini kılavuz alan Sam Marshall, bölge işgalini tamamen kutsal kitaplara dayandırıyor. Emperyalizm"in işgali, yerini filmde tamamen kutsal nedenlere bırakmış! İsa"nın önünde dualar eden, kutsal kitaptan bölümler okuyan Sam Marshall"ın, 4 hesaplaşmanın ilk üçünde ölmeyerek, ilginç rastlantılarla (rüzgar vs.) kurtulması, izleyiciye yine dini pencereden mesaj amacı güdüyor.

ANTİ-AMERİKANCILIK
Filmde pek çok sahne ve de ABD"li askerlerin karakteri, izleyicide ABD karşıtlığını güçlendiriyor. ABD"li askerlerin, silah sıkılmasını bahane ederek Türkmen düğününü basması, araca doldurduğu esirlerin hava alması için aracı taraması, Ebu Gruyb hapishanesinde yaşananların çok gerçekçi bir şekilde sunulması, Iraklıların iç organlarını çalan Yahudi doktor, organların doldurulduğu kutulardaki alıcı adreslerin New York, Tel-Aviv ve Londra olması vs.

Yeri gelmişken ABD askerlerine dair de bir saptamada bulunalım. Filmde görülen ABD"li askerler, gerçeğe aykırı şekilde "zenci-beyaz-hispanik" şeklinde oranlanmış. Bunu "yapımcı ekip, zenci asker bulamadı" şeklinde açıklayamayız herhalde.

Öte yandan, ABD askerlerinin hepsi de kötü değil. Örneğin, esirlerin doldurulduğu aracın taranması sahnesinde duruma itiraz eden ve öldürülen ABD"li asker.

Acaba, kötü olanları, bazı kesimlerin savunduğu gibi iktidara hasbel kader gelmiş NeoCon"ları, iyi olan ABD askeri de, yine bası kesimlerin savunduğu "özgürlük ülkesi"ni mi sembolize ediyor?

SONUÇ
Kurtlar Vadisi - Irak filmi, pek çok kesimin de söylediği gibi ABD karşıtı bir film. Doğru! Ama nasıl bir anti-Amerikancılık?


Film, aynı zamanda izleyiciye "Kürt karşıtlığı" mesajı da veriyor. Tarikatçılığın birleştiriciliği altında Kürt"e düşman bir ABD karşıtlığı!

Bu Türkiye"nin çözümü müdür?
Elbette değil. Irkçı zihniyetle, neredeyse "Güneydoğu"yu verelim, batıdaki Kürtleri de sürelim" diyen kesimin sözde çözümü.   Kürt"ü kazanmadan, Kurtuluş Savaşı"ndaki Atatürk formülünü, yani Türk-Kürt ittifakını esas almayan hiçbir ABD karşıtlığı, gerçekte ABD karşıtlığı değildir ve de Türkiye"yi içine girdiği bu süreçten "bağımsız" olarak çıkaramaz.

Filmin bir başka sonucu da "maceracı" yanı. Çözüm için çok değil, 4 Türk yeterli. 4 tarikatçı-Kürt düşmanı cesur adam, Türkiye"nin çözümü.

Sağlıcakla kalın. Gökhan ONATER
 
"Evvela sosyalist olmalı, maddeyi anlamalı" (M.Kemal ATATÜRK)
Kaynak:
KURTLAR VADİSİ SON NOKTA
http://ahmetdursun374.blogcu.com/kurtlar-vadisi-son-nokta_280913.html

 

Son İletiler/Konular

Delta Force, Suriye ve Irak'ta PKK'yı idare ederken. Gönderen: ahmetdursun
[Dün, 08:09:07 ÖS]


DEVLET ÜSTÜNE (3) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Eylül 01, 2015, 03:43:40 ÖÖ]


DEVLETİN BAȘINA GEÇİRİLEN Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 29, 2015, 08:57:56 ÖS]


Laboratuar ortamında Beyin Üretildi, Bilim Allah'ı tekrar yendi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 28, 2015, 09:47:07 ÖS]


TCK'nın Cinsel Saldırı suçlarını düzenleyen 102. Maddesi’nde değişiklik talebi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 25, 2015, 02:44:25 ÖS]


TÜM DİNLER KADINLARA DÜŞMAN-Teslime Nesrin Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 25, 2015, 12:13:18 ÖS]


Hac, Arefe Ve Kurban Bayramı. Gönderen: halukgta
[Ağustos 25, 2015, 11:22:38 ÖÖ]


HALK İRADESİ ve GENEL İRADE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 24, 2015, 10:08:29 ÖS]


«DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU»SUN Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 24, 2015, 02:15:44 ÖÖ]


Anadolu Boşaltılıyor Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 23, 2015, 08:29:48 ÖS]


‘BAȘKAN’A ‘AÇIK MEKTUP’ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 23, 2015, 02:59:49 ÖÖ]


DALTON KARDEȘLER ‘DEMOKIRASİ’ PEȘİNDE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 22, 2015, 02:03:32 ÖÖ]


Hristiyanlık da zulüm dinidir. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 21, 2015, 02:56:41 ÖS]


Diyanet’e 5.7 milyar TL yetmemiş. 2015 Beklentiler Raporu... Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 20, 2015, 11:43:19 ÖÖ]


ÖZERKLİK ÜSTÜNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 19, 2015, 12:27:30 ÖÖ]


Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Düşmüştür, Yurtdışı yasağı konarak yargılanmalıdır. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 17, 2015, 05:51:20 ÖS]


AYIYA BAK! (Devlet Üzerine II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 16, 2015, 05:10:17 ÖS]


İngiliz ajanlar IŞİD içinde yakalanmış. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 15, 2015, 06:04:04 ÖS]


Meclis seçim kararı alamıyor... Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 14, 2015, 08:12:50 ÖS]


‘KOALİSYON’ TİYATROSU Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 13, 2015, 07:24:36 ÖS]


Kur'an Gerçeklerinin Ortaya Çıkmasından Telaş Edenler. Gönderen: halukgta
[Ağustos 11, 2015, 08:13:28 ÖS]


Süper Bilgisayarlar... Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2015, 04:24:52 ÖS]


DEVLET ÜSTÜNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 11, 2015, 04:34:39 ÖÖ]


2 milyon Suriyeli sığınmacı, Türkiye'den dönmeyecek. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2015, 01:31:19 ÖÖ]


Sultanbeyli saldırılarını Halk Savunma Birliği üstlenmiş. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2015, 12:05:04 ÖÖ]


Teknoloj, dikizci ve ispiyoncu toplum yaratacak. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 10, 2015, 04:06:21 ÖS]


İman etmiş yobaz, kızının ölümünü izledi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 10, 2015, 03:07:29 ÖS]


Komünist başkan nohut hasadına başladı. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 10, 2015, 12:39:09 ÖS]


İslamcı Gençlik, 4 çocuğa tecavüzden tutuklandı. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 09, 2015, 12:29:20 ÖÖ]


Beyaz Saray Türk hükümetini, "PKK'ya operasyon yapma" diye uyardı. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 08, 2015, 06:02:53 ÖS]


İşbirlikçilerin elinde koskoca bir İsmet Paşa ve CHP vardı Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 08, 2015, 04:02:31 ÖS]


İsrail Savunma Bakanı, İran'ı açık açık tehdit etti. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 08, 2015, 02:45:36 ÖS]


ASKERİ KIRDIRAN ENVERÎ PAȘA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 07, 2015, 03:01:25 ÖS]


ORTA-DOĞU’DA YENİDEN KARILAN KARTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 06, 2015, 03:14:31 ÖÖ]


Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ağustos 06, 2015, 12:14:18 ÖÖ]


THOMAS PIKETTY’E GÖRE YUNANİSTAN’IN HALİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 04, 2015, 04:05:21 ÖÖ]


Garcia’ya Mektup ve zihin kontrolü. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 04, 2015, 02:23:20 ÖÖ]


Ynt: Menderes Domuz Eti/Yağı Yedirdi Mi? Gönderen: göcen
[Ağustos 03, 2015, 11:20:46 ÖÖ]


ÜMİT ZİLELİ TÜRKÖNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 02, 2015, 05:08:33 ÖS]


YUNANİSTAN DERSLERİ (Ekonomi Politiğe Giriș) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 01, 2015, 01:17:34 ÖÖ]


TBMM gibi değil, Teksas-Tommiks Meclisi gibi çalışıyor. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 31, 2015, 04:38:58 ÖS]


Beyaz Saray "Bağımsız Kürdistan" için imza kampanyasına cevap vermiş. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 30, 2015, 04:24:59 ÖS]


BİR RECEP FIKRASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 29, 2015, 11:54:34 ÖS]


ADINI DOĞRU KOYMAK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 29, 2015, 03:03:45 ÖS]


İMKANLAR, MEMUR VE EMEKLİYE SINIRLI Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 29, 2015, 02:10:29 ÖÖ]


Ruhani'den 'Biji Kürdistan' mesajı. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 28, 2015, 06:16:31 ÖS]


İslam karşıtı Geert Wilders hakkında soruşturma. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 28, 2015, 05:45:32 ÖS]


Bilim adamlarından "katil robot" uyarısı Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 28, 2015, 04:52:17 ÖS]


IMF, Türkiye'nin döviz borcunda iyleşme yok. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 27, 2015, 05:05:53 ÖS]


Yeniden seçim ya da Kürdistan için ne kadar kan dökülmesi gerek? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 27, 2015, 02:29:04 ÖÖ]


İȘID’IN ÖNÜ-ARKASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 24, 2015, 11:06:25 ÖS]


Fuat Avni'den İŞİD iddiası. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 24, 2015, 05:12:11 ÖS]


2. GEZİ mi olacak? Barış yürüyüşüne katılım çağrısı Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 24, 2015, 05:01:01 ÖS]


TSK'nin IŞİD operasyonu liderlerine sızdırıldı mı? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 24, 2015, 04:24:16 ÖS]


Erdoğan'dan yeni masallar... Gereken her türlü adım atılacak Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 24, 2015, 03:37:44 ÖS]


IŞİD’den internet yasağı, tıpkı bizimkiler gibi... Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 24, 2015, 02:48:34 ÖS]


IŞİD vahşeti ve İslam, Şaban Ali Düzgün ve Nevzat Tarhan yorumluyor Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 23, 2015, 11:43:15 ÖS]


Lozan'ın 92. yıl dönümüne bir gün kala TSK IŞİD'le savaşıyor. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 23, 2015, 11:31:28 ÖS]


Ağabeylerinden aldığı talimata kapatılarak bomba patlatılmıştır. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 23, 2015, 06:23:34 ÖS]


Coniler ve Mehmetler sözleri Atatürk'e ait değil mi? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 23, 2015, 12:35:23 ÖÖ]


Ynt: Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Gönderen: canpeker11
[Temmuz 22, 2015, 10:58:18 ÖÖ]


Menderes Domuz Eti/Yağı Yedirdi Mi? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 21, 2015, 11:10:04 ÖS]


Vahdettin’in İslam Dinine İhanetleri, Kur'an'ı yasaklatması. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 21, 2015, 10:57:41 ÖS]


SURUÇ’U GEÇECEKSİN Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 21, 2015, 02:57:40 ÖS]


SYRIZA’NIN S’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 20, 2015, 09:36:39 ÖS]


Ölümlü kazada firma gizlemeye son Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 20, 2015, 12:07:35 ÖÖ]


Millî Demokratik Devrim Üzerine Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 19, 2015, 06:45:40 ÖÖ]


MEB davalı kitapların hepsini listeden kaldırdı, KAZANDIK! Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 18, 2015, 04:24:47 ÖS]


Erdoğan kime iyilik yapıp denize atacakmış. Komedi gibi… Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 17, 2015, 06:24:20 ÖS]


SINIF SAVAȘI ve DEVRİM Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 17, 2015, 01:28:01 ÖÖ]


‘DEVRİM’İN ADI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 15, 2015, 05:12:16 ÖS]


Kur'an Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Işıktır. Gönderen: halukgta
[Temmuz 15, 2015, 11:37:35 ÖÖ]


Ynt: Etnografya Dergisi 1-20 Cilt arası. Gönderen: heronero
[Temmuz 12, 2015, 10:32:33 ÖS]


Ynt: Etnografya Dergisi 1-20 Cilt arası. Gönderen: heronero
[Temmuz 12, 2015, 10:31:29 ÖS]


KARA KAPLI KİTAP ÇARPSIN SİZİ ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 11, 2015, 06:27:09 ÖÖ]


YUNANİSTAN DERSLERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 10, 2015, 08:25:49 ÖS]


KEMER SIKMA ve PALAVRA SIKMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 10, 2015, 02:19:32 ÖÖ]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: andemirkan
[Temmuz 09, 2015, 08:34:37 ÖS]


Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station-ISS). Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 09, 2015, 05:26:54 ÖS]


YUNANİSTAN ‘KRİZ’İ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 09, 2015, 04:30:19 ÖÖ]


Saadettin Tantan "Yeni Zemin Dergisi"ni işaret etti Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 09, 2015, 12:43:17 ÖÖ]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 08, 2015, 10:16:57 ÖS]


YSK'DA ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI MI VAR? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 08, 2015, 09:43:36 ÖS]


Kur'an da Geçen HURİLER Ne Anlama Geliyor? Gönderen: halukgta
[Temmuz 08, 2015, 01:48:58 ÖS]


DERİN DEVLET’İN SIĞ YORUMLARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 07, 2015, 03:29:04 ÖS]


Ynt: Tarihin büyük sırları, Paul Aron. Gönderen: rimpo
[Temmuz 07, 2015, 01:55:41 ÖS]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: andemirkan
[Temmuz 07, 2015, 12:50:37 ÖÖ]


Dünya dışı yaşam bulundu mu? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 06, 2015, 11:58:05 ÖS]


ȘU YUNANLI ‘BÜYÜK MİLLET’ VESSELAM Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 06, 2015, 08:46:01 ÖS]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: TurkumDogruyum
[Temmuz 05, 2015, 09:22:19 ÖS]


5 KİŞİ BİR İNSANA GİRDİK BU KURBAN BAYRAMINDA! Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 05, 2015, 01:51:59 ÖS]


YUNANİSTAN’IN DEMOKRASİ SINAVI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 05, 2015, 12:56:45 ÖÖ]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: Kamilonaran
[Temmuz 04, 2015, 10:52:41 ÖS]


Ynt: Çiftlik cennetimiz, Bilet namazımız. Gönderen: ByEmre
[Temmuz 04, 2015, 04:51:34 ÖS]


BAS DEHASI MARCUS MILLER Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 04, 2015, 02:31:19 ÖS]


Sınırımızda 3 bin MOSSAD ajanı, palavra mı? Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 03, 2015, 01:47:20 ÖÖ]


İran: Esad’a müdahele ederseniz Türkiye’yi vururuz. Gönderen: ahmetdursun
[Temmuz 02, 2015, 01:56:07 ÖS]


ÜMİT ÖZDAĞ’DA STRATEJİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 02, 2015, 06:08:22 ÖÖ]


YENİ DÜNYA DÜZENİNDE SONUN BAȘLANGICI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 01, 2015, 02:21:51 ÖÖ]


Doğu Türkistan' yalanları... Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 30, 2015, 05:46:00 ÖS]


Erdoğan'ın yargılanma sürecinde çok vahim gelişmeler oluyor, IŞİD'linin kimlik.. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 30, 2015, 05:10:15 ÖS]


DÜZEY KAVRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 29, 2015, 08:08:42 ÖS]


28 HAZİRAN TAU-GÜNÜ Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 29, 2015, 04:58:59 ÖS]


NASA SpaceX roket patlamasını sansürlemeyi tercih etti. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 29, 2015, 04:50:33 ÖS]


Sezen Aksu 7 Haziran'da Hepimize Ayar Verdiler! Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 28, 2015, 11:30:23 ÖS]


Yazık oldu Erdoğan'a, biletini erken kestiler. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 28, 2015, 01:30:25 ÖÖ]


EY SOLCU ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 27, 2015, 05:39:13 ÖS]


Obama, eşcinsel evlilik kararına sevindi. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 27, 2015, 03:40:53 ÖS]


FRANSA’DAKİ KESİK BAȘ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 27, 2015, 12:51:41 ÖÖ]


CİHAN DURA’NIN ‘MİLLET’İ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 26, 2015, 10:42:15 ÖS]


Teravih Namazı Ve Peygamberimiz...... Gönderen: halukgta
[Haziran 25, 2015, 08:34:48 ÖS]


BATI ERDOĞAN’I NASIL GÖRÜYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 25, 2015, 12:57:17 ÖÖ]


TBMM genelev değildir. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 24, 2015, 02:21:27 ÖS]


ZERRE-İ MİSKAL Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 24, 2015, 05:37:49 ÖÖ]


Avrupa'da Müslüman antipatisi. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 23, 2015, 02:01:37 ÖS]


EMPERYALİZM’İN M’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 23, 2015, 02:24:52 ÖÖ]


ERMENİ FAALİYETLERİ Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 20, 2015, 04:47:58 ÖS]


Gizli hesapları Amerikalı ajan bildirdi Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 20, 2015, 12:07:17 ÖS]


ÖZEL HASTANELERE GİDERKEN YANINIZDA BULUNSUN. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 20, 2015, 01:14:23 ÖÖ]


HDP artık PKK değildir. PKK, AKP ile iş birliği içindedir. Bahçeli Efendiye ilan Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 20, 2015, 12:44:51 ÖÖ]


DAVA AÇAN EMEKLİ 23 BİN LİRA KAZANDI Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 19, 2015, 08:17:39 ÖS]


DEVLET, DEVRİM, DEMOKRASİ 1,5 Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 19, 2015, 06:43:59 ÖS]