Gönderen Konu: Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN  (Okunma sayısı 5129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal Denizer

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 1.973
 • Puan: +155/-3
 • Cinsiyet: Bay
 • Çevrimiçi
  • Toplumsal Bilinci Koruma ve Geliştirme Çatısı - TOGEÇ
Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN
« : Aralık 10, 2011, 01:24:33 ÖÖ »
Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN

09.12.2011 - 16:10POLSAN"ın Yozgat"ta açtığı akaryakıt istasyonunun açılış töreninden bir fotoğraf.

Polis memurlarının sosyal güvencelerine katkıda bulunmak üzere kurulan POLSAN, artık 1 milyar liraya yaklaşan bütçeye sahip, akaryakıttan silah üretimine birçok sektöre yayılmış bir holding haline geldi. Tepesinde ise cemaate yakın polisler oturuyor.

Geçtiğimiz hafta önce Milliyet gazetesinden Metin Münir, sonra da Hürriyet"ten Ertuğrul Özkök"ün köşelerinde yazmalarıyla birlikte POLSAN tekrar gündeme geldi. Polisin holdingleşmesinin adı olan POLSAN"ın hikayesi, aslında uzun süredir biliniyordu.

Akaryakıt sektörüne giriş, holdingleşme yönünde dönüm noktası

Polis teşkilatının, tıpkı TSK gibi şirketleşme hikayesinde esas atılımı, 2010 yılının Nisan ayına denk düşüyor. Nisan ayında üye polislerin sosyal güvencelerine katkıda bulunmak için kurulmuş olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), akaryakıt sektörüne girmek için kamu petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bünyesindeki akaryakıt dağıtım şirketi TP Petrol Dağıtım A. Ş."ye (TPPD) ortaklık teklifinde bulundu. Teklif Habertürk gazetesinde haberleştirildi, ertesi gün soL"da işlendi. soL, haberinde bu teklifin POLSAN"ın holdingleşmesi yolunda atılmış çok önemli bir adım olduğunu belirtti ve Habertürk"ün haberine gelen okur yorumlarına dayanarak, kamuoyunun polise büyük bir güvensizlik içerisinde olduğuna da işaret etti.

Akaryakıt sektörüne girmek adına verilen bu teklif, POLSAN"ın da OYAK"ın ayak izlerinden yürüdüğünü gösteriyordu. OYAK, 2000 yılında OPET ile işbirliğine gitmiş ve İstanbul Kurtköy ve Maslak"ta iki petrol istasyonu işletmeye başlamıştı.

Yılda yüzde 41 büyüme!

Bu haberden bir ay sonra Ekonomist dergisinden Metin Can, kurumun büyüme stratejisine dair bazı ayrıntıları paylaştı. Uzun yıllar sadece üyelerine ihtiyaç ve konut kredileri vererek faaliyet gösteren Polis Sandığı, 2000"de Ankara Sigorta"yı satın alarak bünyesine kattı. 2003"te de yine aynı bünyedeki Ankara Hayat Sigortası"nı, Ankara Emeklilik Sigortası"na dönüştürülerek bireysel emeklilik alanında hizmet vermeye başladı. Bu yatırımların ardından yine sessizliğe gömülen Polisler 2008 yılında Ankara Emeklilik`in yüzde 100 hissesi Hollandalı Aegon`a sattı. Bu satışın ardından da polislerin ekonomi sahnesine sessiz ve derinde dönüşünün startı verildi. 2010 başlarında POLSAN, kasasında bulunan 600 milyon TL"yi yatırıma açtı. İnşaat, turizm, güvenlik ve bilişim sektörlerine sessiz ve derinden giriş yapan kurum, son olarak da enerji ve gayrimenkul yatırımları için kolları sıvadı.

Burada dikkat çekici olan bir nokta, iki devlet kurumunun holdingleşme süreçlerinin, iki kurumun da siyasi ağırlıklarının artmasıyla paralel olarak yaşanmasıydı. 1961"de kurulan OYAK, takip eden süreçte 2000"lere gelinene kadar büyük bir şirket haline dönüşmüştü bile. POLSAN"ın şirketleşmesi ise AKP"li yıllara nasip oldu.

Bu teklifin meyvesi, bir sene sonra kendisini gösterdi. Teklifin yapılmasından bir sene sonra, Nisan 2011"de POLSAN"ın 6 akaryakıt istasyonu açarak sektöre giriş yapacağı duyuruldu. Konu, soL tarafından bu duyurunun ertesi günü haberleştirildi. Bu haberde POLSAN"ın aktif büyüklüğünün 850 milyon liraya ulaştığı ifade ediliyordu. Bu sayı, sandığın bir sene içerisinde yüzde 40"tan fazla büyüdüğünü gösteriyor. Elbette bu, AKP döneminde polis teşkilatının üye sayısının da giderek artmasıyla doğrudan bağlantılıydı.

POLSAN"ın hikayesi, AKP döneminin politik serüveniyle paralel gittiğine göre, AKP ve polis deyince, üçgenin üçüncü kenarını unutmak mümkün değil: Gülen cemaati. Ve, şaşırtıcı olmayan fakat çarpıcı biçimde, POLSAN adlı dev holdingin tepesinde de cemaate yakın polisler oturuyor.

POLSAN"ın başında cemaatçiler var!

Bu bilgi, ilk kez soL"da yer almıştı. Nisan 2011"de açılacağı duyurulan 6 akaryakıt istasyonundan altıncısının Yozgat"ta yapılacağı gün, 5 Ekim 2011 günü, "İmamın Ordusu Holdingleşme yolunda" başlıklı haberde POLSAN"ın ticari faaliyetlerine dair yeni ayrıntılar yer alırken, holdingin yönetim kurulundaki isimlere dikkat çekilmişti.

Haberde 2006 yılında dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcılarından Necati Altıntaş ve Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi tarafından hazırlanan "Emniyet"teki F-Tipi Yapılanma" başlıklı rapor ve Ahmet Şık"ın o dönem henüz yayınlanamamış olan İmamın Ordusu kitapları kaynak gösterilerek, POLSAN yönetim kurulunda bulunan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek (Başkan), Polis Akademisi Öğretim görevlisi Oğuz Karakuş (Başkanvekili) ve Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Çankal (üye) isimlerinin Gülen cemaatiyle bağlantısı ortaya konuldu.

Sıradan polislerin holdingde söz hakkı yok

Yine aynı haberde dikkat çekilen bir başka nokta, sandığın nasıl polis teşkilatının alt kademelerinde görev yapan polislerin aleyhine oluşturulduğu idi. Sandık, birkaç sene önce sandık payını polislerin maaşının yüzde 5"inden 8"ine yükseltmiş, polislerden bu yüzden tepki görmüştü. Yine sandığın tüzüğüne göre, rütbesiz polislerin sandık yönetimine ne aday olma, ne de aday gösterme hakları yok.

Yardımlaşma sandığı depremde polislere zorla yardım etti

POLSAN, geçtiğimiz ay da gündeme geldi. Van"ın Muradiye ilçesinde görev yapan bir polis, basına yolladığı mektupta POLSAN"ın deprem sonrası polislere yardım etmediğini belirterek şunları yazdı: "POLSAN isimli Polis Bakım ve Yardım Sandığından bir geçmiş olsun mesajı bile almadık, bırakın yardım almayı. POLSAN Sandığa telefon ile ulaşılmıyor bile."

14 Kasım"da basına yansıyan bu mektuptan iki hafta sonra, 30 Kasım"da POLSAN, polis.web.tr sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, "Van ili ve çevresinde yıkım ve zarara neden olan deprem felaketi sonrası, bölgede görev yapan Sandık Ortaklarımızdan depremde zarar görenlere tahsis edilmek üzere, 5.000 TL azami limit dâhilinde, iki ay ödemesiz, takip eden altı ay boyunca eşit ödemeli ve faizsiz bir Doğal Afet Borcu uygulaması getirilmiştir" dedi.

POLSAN silah sektöründe

Van depreminde polisler, maaşlarından yapılan kesintilerle yarattıkları sandıktan yardım alamadıkları için feryat ederken, POLSAN silah sektöründe de yatırımlarını büyütüyordu. POLSAN"ın bu sektördeki faaliyetlerine, 14 Kasım"da Evrensel gazetesinde yer verilen, DİHA"dan Murat Selenoğlu imzalı haberde ayrıntısıyla yer verildi. İktisatçı Mustafa Sönmez"in POLSAN"ın büyümesine dair değerlendirmelerine de yer verilen haberde, şirketin inşaat, kozmetik, banka, sigorta, silah satışı, otoyol yapımı gibi alanları kapsayan ekonomik faaliyetlerinin bir dökümü verildi. Sönmez, bununla bağlantılı olarak bütçede savunmaya ayrılan payın, Emniyet Teşkilatı"na ayrılan payın gerisinde kaldığı gerçeğinin de altını çizmişti.

(soL - Ekonomi)
" Dahi odur ki, sonradan herkes tarafından kabul ve takdir edilenleri söylediği günlerde herkes o sözleri deli saçması olarak düşünmüştür" M. K. Atatürk 1926

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Polisteki Gizli belgeler
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2011, 01:32:42 ÖÖ »
Polisteki Gizli belgeler, Kubilay, Nurculuk. Müritleri Said Nursi"yi Hazreti İsa olarak tanırlar.

Not: Bir sorundan ötürü sisteme küçük boyutlu olsa dahi dosya ilavesi yapılamadığından şimdilik bu şekilde dosya paylaşıyorum.
Düzelince sisteme ilavesini yapacağım.
http://s2.dosya.tc/server5/fdDTfC/Nursi__8217_yiHazreti_saolaraktan_rlar.docx.html

Çevrimdışı Kemal Denizer

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 1.973
 • Puan: +155/-3
 • Cinsiyet: Bay
 • Çevrimiçi
  • Toplumsal Bilinci Koruma ve Geliştirme Çatısı - TOGEÇ
Ynt: Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2011, 01:49:48 ÖÖ »
Polisteki Gizli belgeler, Kubilay, Nurculuk. Müritleri Said Nursi"yi Hazreti İsa olarak tanırlar.

Not: Bir sorundan ötürü sisteme küçük boyutlu olsa dahi dosya ilavesi yapılamadığından şimdilik bu şekilde dosya paylaşıyorum.
Düzelince sisteme ilavesini yapacağım.

Dosyanın uzantısı .docx olduğundan kaynaklanıyor olabilir Ahmet bey.
Bilgisayarınızda belgeyi açıp, "FARKLI KAYDET" seçeneğinden, uzantısı  .doc olacak şekilde kaydederseniz. Yeni kaydettiğinizi dosya olarak ekleyebileceğinizi tahmin ediyorum.

Saygılar, sevgiler

Kemal
" Dahi odur ki, sonradan herkes tarafından kabul ve takdir edilenleri söylediği günlerde herkes o sözleri deli saçması olarak düşünmüştür" M. K. Atatürk 1926

Çevrimdışı zafer20

 • KULLANICI
 • *
 • İleti: 4
 • Puan: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Ne Mutlu Türk"üm Diyene!
Ynt: Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2011, 05:39:14 ÖS »
saygılar... bunu başarmalarını, herşeyden önce teşkilatlı ve fedakarlık içerisinde çalışmalarına borçludurlar. eli silahlı bir kamu kurumunun bu şekilde bir işe girişmesini ben tasvip etmem üstelik bir de cemaatçi iseler ki öyleler. yarın bunların zorbalaşmayacaklarını kim garanti edebilir. bu olayda devlet görevini yapmamıştır. devlet bugün takiyyeci ve dolayısıyla çok tehlikeli bir dini cemaatin oyuncağı durumundadır.

Çevrimdışı D. Poyraz

 • KULLANICI
 • *
 • İleti: 9
 • Puan: +11/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Ne Mutlu Türk"üm Diyene!
Ynt: Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2011, 09:19:14 ÖÖ »
akp,nin 1 numara yapılanması hepimizin bildiği polis teşkilatı ve adalet bakanlığına bağlı kurumlar oldu ve bundada başarı oranını ne yazıkki yakalamış durumdalar.Polsanın holdingleşmesi hem polis teşkilatındaki cemaati hemde cemaat derneklerini güçlü hale getirecektir.Bu macerayı ne yazıkki bizlerde izlemek durumunda bırakılıyoruz,cemaatin Türkiye cumhuriyetini işgal süreci akp ile başladı akp de diğer devlet kurumlarını bir bir ele geçirerek kendi yapısını yani cemaat devletini başarıyla kurmuştur ne yazıkki.Türkiyedeki adalet sistemini,polisteki teşkilatlanmayı ve askeriyedeki değişim süreçlerini hepimiz izlemişizdir bir devleti ayakta tutanda bu kurumlar ve ne yazıkki bu kurumlar cemaat yuvaları haline dönüşmüştür.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Ynt: Polis teşkilatının holdingleşme serüveni: POLSAN
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2011, 01:26:32 ÖS »
...cemaatin Türkiye cumhuriyetini işgal süreci akp ile başladı akp de diğer devlet kurumlarını bir bir ele geçirerek...

Sayın D. Poyraz,

Haklı olmaya haklısınız da bu AKP gökten zembille mi geldi?

Bunların gelmesine göz yumanlar kimlerdi, ne zamandan beri varlar"¦?

Bunları görmezden gelerek sorunlar çözülemez ki.

En çok İmam Hatip açmakla övünenler, 1960 Cuntasını Kemalist ilan edenler, bir kereden bir şey olmaz diyenler... Say say bitmez.

Nerede Türkiye"nin yetiştirdiği kurmay beyinler?

3 adım ötesini hesaplayamayanlar ülke yönetir, adına demokrasi denirse olacağı da budur.

Bunların tamamının yanıtlarını araştırma yaparsanız zamanla sayfalarımız içinde bulacaksınız.

Saygılar.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Kürdistan'da kara Kış.
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2011, 01:37:38 ÖS »
Ey Cemaat, Kürdistan denen yere topladığınız yardımlar nereye gitti? POLİS Holdinglerine mi, PKK kamplarına mı?

Uyuma Müslüman uyuma.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=oLybv6m0xP4" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=oLybv6m0xP4</a>

 

Son İletiler/Konular

Ynt: Modern Türkiyede Siyasi Düşünce Cilt 1-2-3 Tamamı 9 cilttir. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2017, 01:04:46 ÖS]


TÜRK KÖYLÜSÜ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 11, 2017, 12:31:53 ÖÖ]


Hayvan yeminde GDO onayı-Konya Şeker 'GDO yok' dedi ceza aldı. Artık GDO serbest Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 04:32:52 ÖS]


Ynt: ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 03:41:47 ÖS]


BÜYÜKERŞEN’E KİM SALDIRDI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 30, 2017, 03:13:52 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 28, 2017, 08:42:38 ÖS]


HÖKÜMET Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 21, 2017, 02:07:12 ÖS]


15 TEMMUZ’UN SİYASÎ AYAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 17, 2017, 03:55:43 ÖS]


III.ABDÜLHAMİT’İN AJANDASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 08, 2017, 06:53:43 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 06, 2017, 07:48:37 ÖS]


HZ ÖMER’İN DEVESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 04, 2017, 12:53:44 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 03, 2017, 05:41:02 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 29, 2017, 07:05:44 ÖÖ]


AB'DE SONA DOGRU Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 28, 2017, 09:42:54 ÖÖ]


DİYALEKTİĞİN D’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 24, 2017, 04:51:55 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 23, 2017, 07:03:20 ÖÖ]


DOĞU PERİNÇEK’E Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 19, 2017, 12:53:46 ÖS]


NATO MERMER Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 17, 2017, 02:16:07 ÖÖ]


ERDEMİR Vakfı yöneticilerine dava açıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 16, 2017, 12:46:14 ÖÖ]


MEŞRUİYET’İN M’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 14, 2017, 02:11:14 ÖÖ]


Yargıtay, Erdemir Vakfı’nın üye ve emeklilerinden yapılan kesintilerin hırsızlık Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 13, 2017, 01:31:47 ÖS]


Sanki Katar, Türkiye’yi topun ağzına koymak için seçilmiş, elinden geleni... Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 07, 2017, 02:09:43 ÖS]


KATAR-MATAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 07, 2017, 12:55:03 ÖS]


III.ABDULHAMİT’İN 18 BRUMERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 29, 2017, 04:40:02 ÖÖ]


Şehit polisin arkadaşının kolunda dikkat çeken ayet. Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:22:49 ÖÖ]


Michael Flynn'ın, lobicilik karşılığında aldığı Yarım Milyon Dolar ... Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:14:25 ÖÖ]


Erdoğangiller’e hediye edilen, 25 milyon dolarlık petrol tankeri, Malta Dosyalar Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:09:04 ÖÖ]


Pazarlama Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 18, 2017, 03:15:10 ÖS]


İT BAYTARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 12, 2017, 06:02:53 ÖÖ]


Paylaşımcılık Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 08, 2017, 02:16:36 ÖS]


AKP’nin yediği haltların sorulularına kim bunların hesabını soracak? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 29, 2017, 02:08:50 ÖS]


MAL MEYDANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 04:11:12 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 05:16:11 ÖÖ]


ERDOĞAN’I VURACAKLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 24, 2017, 11:38:11 ÖS]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 24, 2017, 06:29:04 ÖÖ]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 24, 2017, 12:09:35 ÖÖ]


Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 23, 2017, 04:58:35 ÖS]


DUR BAKALIM N’OLCEK ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 20, 2017, 02:12:21 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 18, 2017, 07:13:24 ÖÖ]


HAYIRLI OLSUN ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 17, 2017, 05:36:37 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 14, 2017, 05:04:59 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 12, 2017, 07:25:38 ÖS]


AÇIK MEKTUP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 10, 2017, 05:16:36 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Nisan 08, 2017, 07:54:54 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 08, 2017, 03:37:34 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 04, 2017, 02:41:12 ÖÖ]


PARLAMENTARİZMİN P’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 01, 2017, 05:23:41 ÖS]


DEVLET ULUSA KARŞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 30, 2017, 11:15:00 ÖÖ]


URKUN Kirgizistandan bir ses Gönderen: PLMPLM
[Mart 27, 2017, 05:45:34 ÖÖ]


PISIRIKLIK FELSEFESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 21, 2017, 03:31:55 ÖÖ]


TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 19, 2017, 08:44:03 ÖS]


DESTİCİ’NİN TESTİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 16, 2017, 05:07:50 ÖÖ]


Başkaldırma ve Yarışma Gönderen: PLMPLM
[Mart 14, 2017, 11:43:46 ÖS]


SON ABDÜLHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 13, 2017, 12:59:22 ÖS]


HOLLANDA-MOLLANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 12, 2017, 05:33:20 ÖÖ]


KATİL KUMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 08, 2017, 07:33:26 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 05, 2017, 07:07:15 ÖS]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 07:40:35 ÖS]


N’OLACAK ŞU IRAK’IN HALİ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 02:17:40 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 02, 2017, 05:20:46 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 28, 2017, 11:56:51 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 27, 2017, 11:54:46 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 24, 2017, 01:01:36 ÖÖ]


NEDEN DEĞİL, ‘NASIL’ BİR HAYIR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 22, 2017, 01:07:56 ÖÖ]


KRİZİN K’SI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 20, 2017, 12:39:51 ÖÖ]


KRİZİN K’SI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 18, 2017, 03:13:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 11:50:31 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 02:43:04 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 01:14:00 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 04:59:09 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 12:42:46 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 15, 2017, 01:41:35 ÖS]


Ynt: Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:27:26 ÖS]


Ynt: ABDULHAMİT SEVDASI (III) Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:09:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:59:25 ÖS]


Ynt: FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 02:37:37 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:49:12 ÖÖ]


BÜYÜTME POLİTİKALARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 09, 2017, 01:51:07 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Şubat 08, 2017, 11:03:36 ÖS]


BOYKOT MU DEDİNİZ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 08, 2017, 04:36:37 ÖS]


ROMANYA’DA NELER OLUYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 07, 2017, 03:07:57 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 06, 2017, 02:43:22 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 04, 2017, 03:37:54 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 09:11:32 ÖS]


SIC SEMPER TYRANNIS Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 02:16:28 ÖÖ]


TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 01, 2017, 01:40:59 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 10:00:19 ÖS]


TÜRKİYE’YE BABALIK MI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 12:57:01 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 26, 2017, 04:12:44 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 26, 2017, 03:20:16 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 25, 2017, 05:53:17 ÖS]


Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ocak 25, 2017, 02:27:35 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 07:39:39 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 01:22:30 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 23, 2017, 03:40:40 ÖS]


Ynt: Karlovy Vary sehri 98 yildir reklamini « Mustafa Kemal Ataturk »’le yapiyor. Gönderen: PLMPLM
[Ocak 22, 2017, 08:53:36 ÖS]


FELSEFENİN F’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 22, 2017, 06:42:12 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 21, 2017, 12:12:10 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 20, 2017, 05:36:33 ÖÖ]


Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: levo57
[Ocak 19, 2017, 05:44:08 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 18, 2017, 10:15:36 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 11:45:56 ÖS]


18 MADDELİK YENİ ANAYASA TASLAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 04:06:59 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VIII) Kültürel Antroploji ‘Evrimcilik’ düşüncesine karşı çık Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 14, 2017, 12:45:12 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 11:29:35 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 01:51:44 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 11, 2017, 12:14:25 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 10, 2017, 06:05:33 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 09, 2017, 11:17:27 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 08, 2017, 10:49:34 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 07, 2017, 12:19:03 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 06, 2017, 02:40:39 ÖÖ]


MİLLİYETÇİLİK VE MİLLETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 05, 2017, 12:28:53 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 03, 2017, 01:58:11 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 02, 2017, 01:49:38 ÖS]


"Sokma akıl, dokuz adım gider" Gönderen: PLMPLM
[Ocak 02, 2017, 04:48:06 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 01, 2017, 04:27:12 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 31, 2016, 02:41:29 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 30, 2016, 01:24:31 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 09:33:32 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 03:00:50 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 27, 2016, 01:35:17 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XIX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 26, 2016, 02:20:36 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 25, 2016, 02:47:09 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 24, 2016, 12:33:18 ÖÖ]