Gönderen Konu: Yeni,çipli nüfus cüzdanlarımız.  (Okunma sayısı 5979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Yeni,çipli nüfus cüzdanlarımız.
« : Ekim 10, 2008, 05:41:28 ÖS »
Not:4 gün evvel Bolu"da müracaat etmek istedim.Henüz başlamadı dediler.Test aşaması devam ediyormuş.Bilginize....
Ahmet Dursun
**********
Yeni,çipli nüfus cüzdanlarımız.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2010 yılından itibaren kullanacakları çipli nüfus cüzdanları CeBIT"te görücüye çıktı.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor. Vatandaş kimliğini hem parmak izini hem de belirlediği 6 haneli sayısal şifresi ile kullanabiliyor.

Halen Bolu"da 300 kişi tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandaşlarla ilgili bilgilere ulaşılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalışılan sağlık veritabanı ile de çalıştırılması öngörülüyor.

Doktor veya eczacı kendi kartı ile sisteme girecek, vatandaş da kendi kartını cihaza yerleştirecek. Bu durumda vatandaşla ilgili tüm sağlık bilgileri doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bolu"da test projeleri devam eden uygulamanın önümüzdeki günlerde kapsamının biraz daha genişletilmesi ve 3 bin kişiye ulaştırılması, 2009 yılında ise 300 bin kişilik bir vatandaş kitlesinde son testlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2009 başından itibaren Türkiye"nin kullanmaya başlayacağı biometrik pasaportlardan sonra 2010 yılında da çipli nüfus cüzdanlarının kullanılmaya başlanması öngörülüyor.
cnetturkiye.com

ztc

 • Ziyaretçi
Ynt: Yeni,çipli nüfus cüzdanlarımız.
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2008, 01:21:36 ÖÖ »
Evet tamda tavsiye ettiğiniz zeitgeist videosundaki Novus Ordo Seclorum hedefine doğru...

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Ynt: Yeni,çipli nüfus cüzdanlarımız.
« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2008, 08:32:34 ÖS »
Çok sıkı takipçisiniz bravo.
A.Dursun

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
"Çipli" nüfus cüzdanı projesi "kime" yarar?
« Yanıtla #3 : Ekim 24, 2008, 11:29:22 ÖÖ »
AKP iktidarı tarafından hazırlanan yeni proje milletinin beğenisine sunuldu.    Türk vatandaşları artık, üzerinde "˜fotoğraflar" ve "˜kimlik numaraları" bulunan nüfus cüzdanları yerine "˜çipli" kartlar taşıyacaklar.
Projenin ileride başlarına ne tür belalar açacağından habersiz olan vatandaşlar, ellerine tutuşturulan "˜örnek" kartları büyük bir dikkatle inceledikten sonra mutlulukla gülümsediler:
- "Vay be, ne güzel bir proje... Türkiye her alanda çağ atlıyor. Artık bu cüzdanlar sayesinde işlerimiz daha da kolaylaşacak."
Ama kazın ayağı hiç de öyle değil.
Sanalevren"de (Internet) yayın yapan "˜www.internetajans.com" adresinde yazan Zahide Uçar, bakın bu çok önemli projenin arkasında yatan asıl nedeni nasıl açıklıyor:
* * *
Pilot bölge Bolu imiş.
Çipli nüfus cüzdanı hangi ülkede kullanılıyor?
Neden Türkiye?
Bu proje "˜çok tehlikeli" bir uygulamadır.
Çünkü, dünya finansını elinde bulunduran ve şu anda "˜krizde" görünen Federal Hazine"nin sahipleri, ne yazık ki Türkiye ile zannettiğimizden çok daha fazla ilgileniyorlar.
Onlar, "˜tek dünya düzeni" projesini kurgularken, o düzen için bir adım olabilecek "˜çipli" kart sistemine geçmeyi de planladılar.
Bu çipler sayesinde bütün insanların ne yaptıkları, "˜bulundukları yer" dahil olmak üzere, daha yakından takip edilecek.
Bu uygulamayı ilk olarak Avustralya"da başlatmak istediler, halk ayağa kalkınca vazgeçtiler.
* * *
İster inanın, ister uçuk bulun ama ABD"yi asıl yöneten para sahiplerinin, diğer bir deyişle "˜Lucifer"in çocukları"nın, geliştirdikleri bütün projeler "˜kehanetler" üzerinde şekilleniyor.
Onların inancına göre, "˜ABD"nin büyük bir bölümü" kısa bir süre sonra yok olacak.
New York, tamamen sular altında kalacak.
Toprak, "˜altından" daha kıymetli olacak.
Yeryüzünü kuşatacak olan büyük felaketten en az hasarla kurtulacak kesim ise Ortadoğu.
Bu yüzden, yakınlarına "˜orta kısımlara" yerleşmelerini öneriyor, ileride tarımda kullanmak için "˜kaliteli tohum" depolamaya çalışıyorlar.
Tek kart sistemine geçmek istemelerinin altında yatan, dünyada çok azı kalacak olan karasal alanda kendi hakimiyetlerini kurmak.
* * *
Önce "˜globalleşme" masalı ile bütün yeryüzündeki sistemlere nüfuz ettiler.
Sonra da "˜büyük krizleri" tetiklediler.
"˜Paralar" ve "˜şirketler", belli ellerde toplanıyor.
Erhan Göksel bir yorumunda şöyle diyor:
- "Birisi batarken öbürü mü kazanıyor? Evet. JP Morgan 10 milyar dolarla batarken bu şirketler kâr ediyor. Bütün Ortadoğu ve Kuzey Irak"ta iş yapan firmaların hisse senetleri yüzde 700-900 arasında değer kazandı. Yani Hallyburton, Bechtel"in değeri 100 milyar dolarsa   700 milyar dolara çıktı. Para el değiştiriyor. Sermaye el değiştiriyor."
İktidar, sanki "˜taşeron" gibi hareket ediyor.
Muhalefet olanları "˜idrakten" yoksun halde.
Bilim adamlarına "˜C Formatı" atılmış gibi.
* * *
Veee...
Sağlık bilgilerinden, malvarlığına ve künyesine kadar çiplenmiş Türk vatandaşları...
İşte asıl "BBG evi" denilen şey budur.
Tam da "˜kobay fareler" gibi...
Gideceğiniz hiçbir yer yok.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=5676

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Çipli kimlik kartlarının kriptolu olması güvenlik önlemleri üst düzeyde mi tutar?

Nufus cuzdaninda devrim gibi yenilik. Tek kimlik kartina dunyalar sigdirildi. Kartta guvenlik onlemleri ust duzeyde.

TUBITAK tarafindan tamamen milli olanaklar kullanilarak gelistirilen ve 2010"dan itibaren nufus cuzdaninin yerine kullanilmasi hedeflenen akilli kimlik kartlari, kopyalanma riskine karsi gorunurde 7 ustun guvenirlikli onlemle korunuyor.

TUBITAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastirma Enstitusunde (UEKAE) gelistirilen Akilli Kart Isletim Sistemi (AKIS) Proje Sorumlusu Mustafa Basak 2010"dan itibaren tum Turkiye"de uygulanmasi planlanan elektronik kimlik kartinin teknolojik ozelliklerini anlatti.

Akilli kartin en basta akilli kart tabanli ulusal kimlik karti olarak nufus cuzdaninin yerini alacagini aktaran Basak, kartin ayrica surucu belgesi, pasaport, e-devlet uygulamalarinda kimlik dogrulama amacli bir belge olacagini ve SSK karnesi, Saglik Bakanligi sertifikalarinda, Maliye Bakanliginin vergi uygulamalarinda kullanilabilecegini belirtti.

Basak, AKiS tabanli benzer akilli kartlarin sehir kartlari, kontorlu kartlar gibi belediye uygulamalarinda da kullanilabilecegini animsatti.

KRIPTOLU OLACAK
Akilli kimlik kartinin tamamen yerli kaynak ve muhendislerle son sifreleme teknolojisi kullanilarak ve uluslararasi standartlara uygun yapildigini belirten Basak, kartin "taklit edilemez" ve "tahrip ya da tahrif edildiginde degisikligin algilanmasina imkan veren guvenlik ozelliklerinin" bulundugunu soyledi.

Basak, akilli kart uzerindeki ve cip icerisindeki bilgilerin elektronik ortamda, kriptografik yontem denilen guvenlik ozellikleriyle korundugunu anlatarak, bu yontem sayesinde kartin mukerrer basiminin engellenebildigini, Merkezi Nufus Idaresi Sistemine (MERNIS) erisimle yazim hatalarinin onune gecilebildigini aktardi.

Kimlik kartlarinin taklit edilmesini onlemek icin cesitli guvenlik ozelliklerinin uygulandigini kaydeden Basak, yapisal ve baskisal guvenlik ogelerinin yuksek cozunurluklu makinelerce yapildigini ve taklidinin de cok zor oldugunu vurguladi. Basak, elektronik guvenlik sisteminin taklidinin ise mumkun olmadigini soyledi.

Akilli kartta aynen kagit paralarda oldugu gibi dis gorunurde 7 guvenlik onlemi oldugunu bildiren Basak, soyle konustu: "Kartin on ve arka yuzunde kullanilan hologram teknolojisiyle isigin geldigi aciyla sekillerin ve renklerin degisimi saglandi. Cok ozel murekkeplerin kullanildigi OVI teknolojisinde ise on yuzde bulunan Turkiye haritasi isigin geldigi aciya gore uc farkli renkte goruluyor. Mor otesi baski yontemiyle de ultra viyole isigi altinda gorunecek sekilde on yuzde mavi renkte "T.C" ibaresinin, arka yuzde de Turkiye haritasinin ortasinda mavi renkte ay-yildiz sekli gizlendi.

Mikro yazilar ile on yuze ay-yildiz cizildi ve buyutecle bakildiginda Turkiye Cumhuriyeti yazisi gorulebiliyor. Ayni baski, arka yuzde de serit gorunumunde yer aliyor. Menevis baski yontemiyle ise kartin hem on, hem de arka yuzunde algoritmik desenler bulunuyor. Bu desenler matematiksel bir formulle olusturuldu. Son goruntu sifresi ise gokkusagi baski dedigimiz ve desen cizgilerinde kopyalamaya karsi kirmizi-turkuaz-kirmizi renk gecisleri yer aldi. Tum bu sifreler cok ozel tekniklerle uretildi ve kartin taklidini ve kopyalanmasini cok zor hale getiriyor."

Ilk etapta karta bakildiginda gorunur sifrelemelerde kartin sahte olup olmadiginin anlasilabilecegini dile getiren Basak, "Fakat kopyalanmasinin cok zor olmasina karsin her ihtimale karsi gorunur ozelliklerin kopyalanma riskine karsi bu bilgilerin aynisi kartin uzerindeki cipe elektronik olarak sifrelendi. Bu cipin icinde bir oynama oldugunda, kart erisim cihazina takildiginda bilgiler teshis edilemez. Bu taklit edilememezlik aslinda, elektronik sifreleme teknikleriyle saglandi" dedi..

Basak, kimlik dogrulama icin ozel yazilimlara sahip kartin ayrica pin ve puk kodlarinin bulundugunu belirterek, yasanin cikmasi halinde hazir olan parmak izi teknolojisinin de eklenebilecegini soyledi.

AKIS"in enerji dalgalanmalarindan veya baskaca fiziksel kosullar sebebiyle olusan EEPROM bellek hucrelerindeki bozulmalari tespit edip duzelten bir mekanizmaya sahip oldugunu kaydeden Basak, sifreleme, desifreleme ve asillama anahtarlarinin birbirlerinden tumuyle ayrildigini belirtti.

PARMAK IZI SAKLANMAYACAK
Parmak izi, iris tanima gibi bilgilerin Avrupa Birligi kriterlerine gore bilgisayarlarin veri tabanlarinda saklanmasinin yasak oldugunu ve bu nedenle de parmak izi sifresinin kartin icinde saklandigini aktaran Basak, "Kart sahibinin elinde olacagindan, bazi basin organlarinda yer aldigi gibi parmak izinin bir yerde saklanmasi gibi bir durum da olmayacak" diye konustu.

Turkiye"nin akilli kart teknolojisinde Avrupa Birligine uye pek cok ulkeden daha ileri bir asamaya geldigini belirten Basak, ABD"deki kart teknolojisinin ise cip degil, optik tanima uzerine kurulu oldugunu soyledi.

Basak, Turkiye"nin yarattigi bilgi birikimi ile akilli kartlarda ileri teknoloji uygulayan Portekiz ve Ukrayna gibi ulkeler seviyesine geldigini kaydederek, "Avrupa"nin henuz uzerinde calistigi bir sistemi Turkiye uygulamaya basladi bile" dedi.

SECIMLERDE MUKERRER OYA DA ENGEL OLACAK
Elektronik kimlik uygulamasinin ozellikle genel ve yerel secimlerde guvenli ve saglikli oy kullanilmasina olanak saglayip mukerrer oy kullanilmasi ihtimaline son verilebilecegini dile getiren Basak, saglik uygulamalarinda da sahibinin izni ile erisilebilen hastaya ozel bazi bilgilerin de kartta saklanabilecegini bildirdi.

Basak, akilli kart uygulamasinin 1 Eylul 2008 itibariyle Bolu"da pilot calismalarinin baslatildigini animsatarak, ilk asamada bu yilin sonuna kadar 10 bin adet kartin Bolu merkezde dagitilacagini ve ikinci asamada da Mayis 2010"a kadar 300 bin kart dagitiminin yapilacagini belirtti. Basak, dagitilan kartlarin, 67 eczane, 1 hastane, 8 aile hekimliginde kullanilmaya hazir oldugunu da bildirdi.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
ÖZÜRLÜLERE KİMLİK KARTI VERİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2009, 02:28:55 ÖS »
ÖZÜRLÜLER VERİ TABANI OLUŞTURULMASINA VE ÖZÜRLÜLERE KİMLİK KARTI VERİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 19.07.2008

Resmi Gazete Sayısı: 26941

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar  

Amaç

MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, özürlüler veri tabanı oluşturulmasına ve özürlülere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere kimlik kartı verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 - (1) Bu Yönetmelik, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk veya daha yüksek bir oranda kaybeden özürlü bireylerin bilgilerinin yer aldığı özürlüler veri tabanının oluşturulmasına ve özürlülere kimlik kartı verilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Dayanak

MADDE 3 - (1) Bu Yönetmelik, 25/3/1997 tarihli ve 571 sayılı Özürlüler İdaresi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (h) bentleri, 23 ile 25 inci maddeleri hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 - (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Başkanlık: Özürlüler İdaresi Başkanlığını,

b) Bilgi Formu: Özürlünün kimlik, yerleşim yeri ve özür durumuna ilişkin bilgileri içeren ve Kurumun görüşü alınarak Başkanlıkça belirlenen özürlü bilgi formunu,

c) İl müdürlüğü: İl sosyal hizmetler müdürlüğünü,

ç) Kimlik kartı: Özürlülere verilecek kimlik kartını,

d) Kurum: Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünü,

e) Özveri: Özürlüler İdaresi Başkanlığı ulusal özürlüler veri tabanını,

f) Sağlık kurulu raporu: 16/7/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmî Gazete"de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik uyarınca alınan özürlü sağlık kurulu raporunu ifade eder.

 

İKİNCİ BÖLÜM

             Kimlik Kartı Verilmesine ve Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına İlişkin Usul ve Esaslar

Kimlik kartının niteliği

MADDE 5 - (1) Kimlik kartına sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mevzuatta münhasıran özürlülere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanır.

(2) Kimlik kartı alıp almamak özürlünün isteğine bağlıdır.

(3) Kimlik kartına sahip olmayan özürlüler, ilgili mevzuatla tanınan haklardan sağlık kurulu raporunu ibraz ederek faydalanabilir.

Kimlik kartının şekli ve basımı

MADDE 6 - (1) Kimlik kartında; özürlünün T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, doğum tarihi, özür oranı ve kimlik kartının verildiği ilin adı, seri numarası gibi bilgiler ile özürlünün fotoğrafı yer alır.

(2) Kimlik kartının kapsamı, şekli, ebadı ile yürürlük, değiştirme ve geçerlilik süresi, taklit, tahrif ve sahtecilikten korumak maksadıyla kimlik kartı üzerine konulacak güvenlik unsurları, basım ve özürlülere teslimat aşamasında uygulanacak sistem ve teknoloji, kimlik kartının kaybı ve yenilenmesi halinde yapılacak işlemler, Başkanlık ve Kurum tarafından belirlenir.

(3) Kimlik kartları, Başkanlık veya Kurum tarafından boş olarak bastırılır ve valiliklere dağıtımı yapılır.

Kimlik kartı için müracaat

MADDE 7 - (1) Kimlik kartı almak için; dilekçe, sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ile yerleşim yerinin bulunduğu valiliğin il müdürlüğüne müracaat edilir.

Bilgi formunun düzenlenmesi

MADDE 8 - (1) Özürlünün kimliğine ilişkin bilgiler, kimlik paylaşımı sisteminden alınır. Bilgi formundaki bilgiler, il müdürlüğündeki görevli personel tarafından, özürlünün beyanına ve sağlık kurulu raporundaki bilgilere göre doldurulur ve imzalanır. Bilgi formunda yer alan bilgilerin doğruluğundan beyanda bulunan kişi sorumludur.

(2) İl müdürü veya yetkilendireceği personel tarafından onaylanan bilgi formlarının aslı, sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği veya aslı ibraz edildiğinde kurumca onaylı örneği birleştirilerek ilgili dosyasında il müdürlüklerince muhafaza edilir.

Kimlik kartı bilgilerinin veri tabanına aktarılması

MADDE 9 - (1) Bilgi formunda yer alan bilgiler, il müdürlüğü tarafından Kurumun veri tabanına aktarılır.

(2) Kurum, veritabanındaki özürlü bilgilerini, Başkanlığın belirlediği veri yapısında Özveriye aktarılmak üzere her ayın ilk haftası Başkanlığa elektronik ortamda gönderir. Ayrıca, Kurum bu bilgilerin Özveriye aktarılması amacıyla uygun servisler hazırlar.

(3) Özürlülük bilgilerinin Özveriye aktarılmasına yönelik teknik yöntem ile özürlülük bilgilerinin elektronik ortamda alınmasına ilişkin usul ve esaslar gerekli görüldüğünde Kurum ve Başkanlık tarafından değiştirilir.

(4) Veri tabanına girilen bilgilerin doğruluğundan Kurum sorumludur.

Ulusal özürlüler veri tabanına aktarılan bilgilerin paylaşılması

MADDE 10 - (1) Başkanlık tarafından uygun görüldüğü takdirde; ulusal özürlüler veri tabanındaki bilgiler, özürlülere hizmet sunan kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve diğer ilgili taraflara Başkanlığın uygun gördüğü şekilde verilir veya paylaşılabilir. Bu bilgilerin güvenliği ve amacı dışında kullanım sorumluluğu bilgiyi alan kurum veya kuruluşlara aittir.

Kimlik kartının düzenlenmesi

MADDE 11 - (1) Kimlik kartı, sağlık kurulu raporu ve özürlünün kimlik bilgileri çerçevesinde il müdürlükleri tarafından, Kurumca hazırlanan uygulama yazılımı yardımıyla elektronik ortamda düzenlenir.

(2) Kimlik kartı, valilikçe görevlendirilecek il sosyal hizmetler müdürü veya il müdür yardımcısı tarafından onaylanır. Kimlik kartında yazılı bilgilerin doğruluğundan onaylayan kişi sorumludur.

Kimlik kartının teslimi

MADDE 12 - (1) Kimlik kartlarının teslimi sırasında kimlik kartındaki bilgilerin yer aldığı kimlik teslim belgesi düzenlenir. Kimlik kartı, il müdürlüklerince özürlü bireylerin bizzat kendisine veya kanuni temsilcilerine elektronik ortamda düzenlenen kimlik teslim belgesi imzalatılarak teslim edilebileceği gibi, özürlünün yerleşim yeri adresine iadeli taahhütlü posta ile de gönderilebilir.

(2) Kimlik teslim belgesinin elektronik ortamda düzenlenmesi esastır. Bunun mümkün olmaması halinde kâğıt ortamında düzenlenir ve bu bilgiler daha sonra elektronik ortama aktarılır.

(3) Kimlik kartlarının posta ile gönderilmesi halinde, kimlik teslim belgesinin ilgili bölümüne iadeli taahhütlü posta ile gönderildiğine ilişkin bilgilere de yer verilir.

(4) Verilen kimlik kartlarının seri numaraları, il müdürlükleri tarafından elektronik ortamda tutulur.

Kimlik kartlarının yeniden düzenlenmesi

MADDE 13 - (1) Kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, özürlünün il müdürlüğüne müracaatı ile 8 ve 11 inci madde hükümlerine göre yeniden düzenlenir.

Kimlik kartlarının iade edilmesi

MADDE 14 - (1) Vefat eden veya sağlık kurulu raporuyla belirlenen özür oranı yüzde kırkın altına düşen özürlü bireylere ilişkin kimlik kartları il müdürlüklerine iade edilir.

Kimlik kartlarının imha edilmesi

MADDE 15 - (1) Geri alınan, iade edilen veya kurumlarda unutulan ya da bulunarak il müdürlüğüne teslim edilen, kimlik kartlarının düzenlenmesi veya kaplanması aşamalarında meydana gelen baskı veya kaplama nedeniyle kullanılamaz duruma gelen kimlik kartlarının seri numaraları elektronik ortamda, bunun mümkün olmaması halinde ise yazılı olarak düzenlenen imha tutanağına geçirilir, daha sonra da elektronik ortama aktarılır.

(2) İmha tutanağı, il müdürlüğünün imha komisyonu olarak yetkilendireceği, en az üç personelce imzalanır ve kimlik kartları komisyon tarafından günlük olarak imha edilir.

Kimlik kartlarında tahrifat, sahtecilik

MADDE 16 - (1) Üzerinde tahrifat, silinti ve kazıntı olan kartlar geçersizdir.

(2) Gerçeğe aykırı kart düzenleyenler veya bu tür kartı bilerek kullananlar, iade etmesi gerektiği halde kimlik kartını kullanmaya devam edenler, kart üzerinde tahrifat, silinti, kazıntı yapanlar ile tahrif edilmiş kartları kullananlar hakkında genel hükümlere göre cezai kovuşturma yapılır.  

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 17 - (1) 30/10/2005 tarihli ve 25981 sayılı Resmî Gazete"de yayımlanan Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Özürlüler için kimlik kartları ile özürlülük bilgilerinin yer aldığı nüfus cüzdanları

GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;

a) 13/8/1998 tarihli ve 23432 sayılı Resmî Gazete"de yayımlanan Özürlüler İçin Kimlik Kartı Yönetmeliği uyarınca verilmiş bulunan kimlik kartları,

b) Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik uyarınca nüfus cüzdanlarına yazdırılan özür oranını gösteren ibare,  geçerliliğini korur.      

(2) Birinci fıkranın (a) bendinde belirtilen özürlüler için kimlik kartlarının içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması durumunda, özürlülerin müracaatı ile 8 ve 11 inci madde hükümlerine göre

yeniden kimlik kartı düzenlenir.

Yürürlük

MADDE 18 - (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 19 - (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün bağlı bulunduğu bakanlar ile İçişleri Bakanı müştereken yürütür.
-----
© 2009 - T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı
Necatibey Caddesi. No:49 Kızılay/Ankara Tel:0 (312) 229 55 11 / Fax: 0 (312) 229 83 11

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *****
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Soygunun yeni şekli, 10 yılda bir kimlik parası 18 TL.
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2014, 03:46:05 ÖS »
Teknoloji her zaman insanlığın yayarına mıdır yoksa hırsızlığın yeni şekli midir, vurguncuları durdurur mu bilmiyorum ancak her 10 yılda bir 18 TL vereceksek ayvayı yedik demektir.

Merak ettiğim şudur, yeni kartları geliştiren, Müslümanlaşmış TÜBİTAK mı yetersizdir yoksa teknik bunu mu gerektirmektedir ki 10 yıllık bir kullanım süresi verilmiş olsun?

İnsan halka bir şeyler dayatırken biraz da dünya teknolojide nerede sorusunun yanıtına bakar.

Yazık ki "Burası Türkiye" sözü henüz geçerliliğini yitirmediği gibi, dünyada bu sözün söyleneceği tek ülke olmaya başladı bile.

Yazık değil mi halka, daha ekmek için çöp karıştıran insanlar varken, 1,6 milyon Suriyeliyi doyurabilen bir ülke nasıl oluyor da vatandaşının 18 TL'sine muhtaç bırakılıyor anlamak mümkün değil.

70 Cente (Sent) muhtaç olduğumuz günlere bakıyorum nereyse aynı miktara muhtaç ülke olmaktan kurtulamamışız, yazıklar olsun yazıklar.

Başka ne diyelim?

Fatih Portakal'ın 18 liralık Çipli kimlik yorumuna, "Paran içkiye yetiyor da devlete mi yetmiyor" demiş zavallının biri.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ly_X3zMpnkQ" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=ly_X3zMpnkQ</a>


Sormak lazım, "terörist beslemeye hükümetin gücü yetiyor da vatandaşını beslemeye, gazisini doyurmaya mı yetmiyor?"

Ama o vara yoğa hamd edenlerden, yetmez ama evet çilerden gerçeği görmelerini beklemek... Olur!

Bu ülkeyi kimler, nasıl Müslümanlar yönetiyor?

İşte kahraman Gazimizin hazin sonu.

A. Dursun

Yeni çipli kimliklerin 18 TL olan bedeli kaldırılsın!-İMZALA

***

Davutoğlu iç güvenlik paketini açıkladı!

Parmak izimizi, damar izimizi taşıyan yeni nüfus cüzdanları, Aralık ayında hayatımıza giriyor. Açıklama bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. Davutoğlu, dün İçişleri Bakanlığı'nda aldığı brifingin ardından, "biyometrik kimliklerin Aralık ayından itibaren dağıtılmaya başlanacağını" söyledi. Akıllı kimliklerin basımına ilişkin ihale Ağustos ayında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla iptal edilmişti. Bu nedenle kimlik kartlarının planlandığı şekilde 2014 sonuna yetişmesi beklenmiyordu. Yeni ihale de açılmadığı için, Davutoğlu'nun "yeni kimlikler Aralık'ta" açıklaması şaşkınlık yarattı

Yeni kimlik kartlarının ömrü 10 yıl olarak belirlendi. Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.
Yeni kimlik kartlarında, her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak; Bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.
Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27395542.asp

Üç yıl içinde ‘çip’li vatandaş oluyoruz

4 Kasım 2013

İçişleri Bakanı Muammer Güler yeni kimlik kartlarının yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, uluslararası standartlara uygun çipli ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartlarının yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılacağını, yeni sürücü belgelerinin de Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğünde bir baskı merkezinden basılarak, kişilerin adreslerine gönderileceğini söyledi.

Bakan Güler, Bakanlığının yürüttüğü önemli projeler arasında yer alan çipli nüfus cüzdanının, uluslararası standartlara uygun ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartları olduğunu söyledi.

DAĞITIM 3 YIL SÜRECEK

Türkiye'deki bütün nüfus kimlik kartlarını 3 yılda değiştirmeyi planladıklarını anlatan Güler, "2014'ten itibaren başlayacak, 3'te biri 2014, 3'te biri 2015 ve 2016 olmak üzere her yıl 25-30 milyon aralığında, yeni ürettiğimiz nüfus cüzdanlarını dağıtmış olacağız" dedi.

Güler, Nüfus Kanunu'nda uluslararası standartları öngören bir değişikliğe gidilmesinin planlandığını dile getirerek, çalışmaları en kısa zamanda tamamlayıp, Bakanlar Kuruluna sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

Bakan Güler, sürücü belgelerinin de şekil, içerik ve güvenlik unsurları açısından AB kriterlerine uygun hale getirildiğini anlattı.

Sürücü belgelerinin tek merkezden basımı için Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tesislerinde bir baskı merkezi oluşturulduğunu dile getiren Güler, "Bastırılan hüviyetler, aynı zamanda barkod niteliği de taşıyacak, bunlarda çip yok, barkod var. Bunlar kimliklendirilerek şahısların adreslerine gönderilecek" diye konuştu.

"Emniyet kendi alanı içine çekilsin gayreti içindeyiz"
Güler, uzun süredir bürokrasideki iş ve işlemlerin azaltılması ve bununla ilgili mevzuatın düzeltilmesi çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Pasaport verme işleminin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini, bununla ilgili tesislerin hazırlandığını ifade eden Bakan Güler, "Önümüzdeki günlerde yapacağımız bir idari düzenlemeyle pasaportların verilmesini de Nufüs ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne vermiş olacağız. 2014'te başlayabileceğimizi umuyorum" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yükünü bu şekilde azaltmayı amaçladıklarını belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Trafikle ilgili bazı belgeleri de azaltıyoruz. Trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi, 2'li işlemleri tek belgeye indirme durumu var. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yabancılarla ilgili bütün işlemleri artık Emniyet'ten alıyor. Emniyet'te yürütülen sendikalarla, siyasi partilerle ilgili iş ve işlemleri de Emniyet'in üzerinden alarak valiliklere aktarıyoruz. RTÜK'le ilgili birtakım yayınların izlenmesiyle ilgili faaliyetler var, onları da bırakıyoruz. Artık her şey, kendi ihtisas kuruluşları içerisinde değerlendirilsin, Emniyet kendi görev alanı içerisine çekilsin gayreti içerisindeyiz."

"KORUMA MEMURLARI" GELİYOR

Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde "koruma memurluğu" adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı. Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu'na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plana çıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, "Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var" diye konuştu.

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Güler, "Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014'ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler" dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25030850.asp


Q, W, X kimliklere girecek

31 Ekim 2013

X, W, Q harflerine özgürlük için bunları yasaklayan ‘Türk Harfleri Kanunu’nun 2 ve 4. maddeleri kaldırılacak. Bu harflerle tabela, ilan ve reklam yazılabilecek. Nüfus cüzdanları için de nüfus kanununun ilgili maddeleri değiştirilecek.
Q, W, X kimliklere girecek

Tahir Alperen/Ankara

HARFLERE YASAL DÜZENLEME YOLDA, ÜÇ KANUNA NEŞTER VURULACAK
Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketiyle birlikte Türk Ceza Kanunu’nda, belirli harflerin kullanılmasından dolayı var olan cezai müeyyide kaldırılmıştı. X,Q,W harflerine gelen özgürlük sonrası yasal düzenleme boyutunda da bir takım yenilikler gerçekleşecek. Yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte, söz konusu harflerin kesin kullanımını yasaklayan 1353 Sayılı “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun’un’’ 2 ve 4 nolu maddeleri yürürlükten kaldırılacak. Nüfus kanununun ilgili maddelerinde yapılacak değişiklikle ise Kürtçe isim ve Soyisimlerinin nüfus cüzdanlarında yazılabilmesinin önü açılacak.

1353’e düzenleme yapılacak
‘Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun’da yer alan “Halk tarafından vaki müracaatlardan eski Arap harfleriyle yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir. 1928 senesi Kanunu evvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.” madde kaldırılarak, yasak tarihe karışmış olacak. Böylece Q, W, X harfleriyle reklam ve tabela yapılabilecek.

İsim ve soyisimler bir defa değişebilecek
Harf Devrimiyle ilgili kanunun 2. maddesinde yer alan “Bu Kanunun neşri tarihinden itibaren Devletin bütün daire ve müesseselerinde ve bilcümle şirket, cemiyet ve hususi müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konulması mecburidir” ibareleri de kaldırılarak gerekli düzenlemede yasal prosedür gerçekleşmiş olacak. Mecburiyetin kalkmasıyla birlikte nüfus cüzdanlarına da özgürlük getirilerek bu harflerin de içinde bulunduğu isimler ve soyadlar konulabilecek 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na da düzenleme yapılacak. İlgili kanuna yeni geçici bir madde eklenerek, istenirse bir defaya mahsus ad veya soyadlar değiştirilebilecek.
http://haber.stargazete.com/politika/q-w-x-kimliklere-girecek/haber-801843

Sürücü Belgeleri değişecek, 101 TL Değerli Kâğıt parası alınacak, 101 TL’den 15 TL’ye iniş PSİKOLOJİK HAREKETTİR
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=20878.0

Kimlikte Din Hanesi kaldırıldı, dava açmaya gerek yok.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=22527.0

76 milyonun özel bilgileri AKP eliyle ABD’ye verilecek, NSA, Tundra Freeze ...
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=22534.0

Aracına çip takmayana para cezası verilecek.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=19722.0

Akaryakıttaki vergi, zam protestosu, yakıt almamakla yapılamaz.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=20940.0

TC numarası ile gelen tehlike
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=17425.0

Yasaya rağmen 60 yaş üstü vatandaşlara karşı belediyecilik anlayışı
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=21922.0

 

Son İletiler/Konular

Ynt: Modern Türkiyede Siyasi Düşünce Cilt 1-2-3 Tamamı 9 cilttir. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2017, 01:04:46 ÖS]


TÜRK KÖYLÜSÜ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 11, 2017, 12:31:53 ÖÖ]


Hayvan yeminde GDO onayı-Konya Şeker 'GDO yok' dedi ceza aldı. Artık GDO serbest Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 04:32:52 ÖS]


Ynt: ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 03:41:47 ÖS]


BÜYÜKERŞEN’E KİM SALDIRDI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 30, 2017, 03:13:52 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 28, 2017, 08:42:38 ÖS]


HÖKÜMET Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 21, 2017, 02:07:12 ÖS]


15 TEMMUZ’UN SİYASÎ AYAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 17, 2017, 03:55:43 ÖS]


III.ABDÜLHAMİT’İN AJANDASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 08, 2017, 06:53:43 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 06, 2017, 07:48:37 ÖS]


HZ ÖMER’İN DEVESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 04, 2017, 12:53:44 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 03, 2017, 05:41:02 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 29, 2017, 07:05:44 ÖÖ]


AB'DE SONA DOGRU Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 28, 2017, 09:42:54 ÖÖ]


DİYALEKTİĞİN D’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 24, 2017, 04:51:55 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 23, 2017, 07:03:20 ÖÖ]


DOĞU PERİNÇEK’E Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 19, 2017, 12:53:46 ÖS]


NATO MERMER Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 17, 2017, 02:16:07 ÖÖ]


ERDEMİR Vakfı yöneticilerine dava açıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 16, 2017, 12:46:14 ÖÖ]


MEŞRUİYET’İN M’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 14, 2017, 02:11:14 ÖÖ]


Yargıtay, Erdemir Vakfı’nın üye ve emeklilerinden yapılan kesintilerin hırsızlık Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 13, 2017, 01:31:47 ÖS]


Sanki Katar, Türkiye’yi topun ağzına koymak için seçilmiş, elinden geleni... Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 07, 2017, 02:09:43 ÖS]


KATAR-MATAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 07, 2017, 12:55:03 ÖS]


III.ABDULHAMİT’İN 18 BRUMERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 29, 2017, 04:40:02 ÖÖ]


Şehit polisin arkadaşının kolunda dikkat çeken ayet. Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:22:49 ÖÖ]


Michael Flynn'ın, lobicilik karşılığında aldığı Yarım Milyon Dolar ... Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:14:25 ÖÖ]


Erdoğangiller’e hediye edilen, 25 milyon dolarlık petrol tankeri, Malta Dosyalar Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:09:04 ÖÖ]


Pazarlama Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 18, 2017, 03:15:10 ÖS]


İT BAYTARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 12, 2017, 06:02:53 ÖÖ]


Paylaşımcılık Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 08, 2017, 02:16:36 ÖS]


AKP’nin yediği haltların sorulularına kim bunların hesabını soracak? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 29, 2017, 02:08:50 ÖS]


MAL MEYDANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 04:11:12 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 05:16:11 ÖÖ]


ERDOĞAN’I VURACAKLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 24, 2017, 11:38:11 ÖS]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 24, 2017, 06:29:04 ÖÖ]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 24, 2017, 12:09:35 ÖÖ]


Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 23, 2017, 04:58:35 ÖS]


DUR BAKALIM N’OLCEK ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 20, 2017, 02:12:21 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 18, 2017, 07:13:24 ÖÖ]


HAYIRLI OLSUN ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 17, 2017, 05:36:37 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 14, 2017, 05:04:59 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 12, 2017, 07:25:38 ÖS]


AÇIK MEKTUP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 10, 2017, 05:16:36 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Nisan 08, 2017, 07:54:54 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 08, 2017, 03:37:34 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 04, 2017, 02:41:12 ÖÖ]


PARLAMENTARİZMİN P’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 01, 2017, 05:23:41 ÖS]


DEVLET ULUSA KARŞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 30, 2017, 11:15:00 ÖÖ]


URKUN Kirgizistandan bir ses Gönderen: PLMPLM
[Mart 27, 2017, 05:45:34 ÖÖ]


PISIRIKLIK FELSEFESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 21, 2017, 03:31:55 ÖÖ]


TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 19, 2017, 08:44:03 ÖS]


DESTİCİ’NİN TESTİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 16, 2017, 05:07:50 ÖÖ]


Başkaldırma ve Yarışma Gönderen: PLMPLM
[Mart 14, 2017, 11:43:46 ÖS]


SON ABDÜLHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 13, 2017, 12:59:22 ÖS]


HOLLANDA-MOLLANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 12, 2017, 05:33:20 ÖÖ]


KATİL KUMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 08, 2017, 07:33:26 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 05, 2017, 07:07:15 ÖS]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 07:40:35 ÖS]


N’OLACAK ŞU IRAK’IN HALİ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 02:17:40 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 02, 2017, 05:20:46 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 28, 2017, 11:56:51 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 27, 2017, 11:54:46 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 24, 2017, 01:01:36 ÖÖ]


NEDEN DEĞİL, ‘NASIL’ BİR HAYIR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 22, 2017, 01:07:56 ÖÖ]


KRİZİN K’SI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 20, 2017, 12:39:51 ÖÖ]


KRİZİN K’SI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 18, 2017, 03:13:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 11:50:31 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 02:43:04 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 01:14:00 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 04:59:09 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 12:42:46 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 15, 2017, 01:41:35 ÖS]


Ynt: Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:27:26 ÖS]


Ynt: ABDULHAMİT SEVDASI (III) Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:09:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:59:25 ÖS]


Ynt: FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 02:37:37 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:49:12 ÖÖ]


BÜYÜTME POLİTİKALARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 09, 2017, 01:51:07 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Şubat 08, 2017, 11:03:36 ÖS]


BOYKOT MU DEDİNİZ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 08, 2017, 04:36:37 ÖS]


ROMANYA’DA NELER OLUYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 07, 2017, 03:07:57 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 06, 2017, 02:43:22 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 04, 2017, 03:37:54 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 09:11:32 ÖS]


SIC SEMPER TYRANNIS Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 02:16:28 ÖÖ]


TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 01, 2017, 01:40:59 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 10:00:19 ÖS]


TÜRKİYE’YE BABALIK MI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 12:57:01 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 26, 2017, 04:12:44 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 26, 2017, 03:20:16 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 25, 2017, 05:53:17 ÖS]


Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ocak 25, 2017, 02:27:35 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 07:39:39 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 01:22:30 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 23, 2017, 03:40:40 ÖS]


Ynt: Karlovy Vary sehri 98 yildir reklamini « Mustafa Kemal Ataturk »’le yapiyor. Gönderen: PLMPLM
[Ocak 22, 2017, 08:53:36 ÖS]


FELSEFENİN F’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 22, 2017, 06:42:12 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 21, 2017, 12:12:10 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 20, 2017, 05:36:33 ÖÖ]


Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: levo57
[Ocak 19, 2017, 05:44:08 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 18, 2017, 10:15:36 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 11:45:56 ÖS]


18 MADDELİK YENİ ANAYASA TASLAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 04:06:59 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VIII) Kültürel Antroploji ‘Evrimcilik’ düşüncesine karşı çık Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 14, 2017, 12:45:12 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 11:29:35 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 01:51:44 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 11, 2017, 12:14:25 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 10, 2017, 06:05:33 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 09, 2017, 11:17:27 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 08, 2017, 10:49:34 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 07, 2017, 12:19:03 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 06, 2017, 02:40:39 ÖÖ]


MİLLİYETÇİLİK VE MİLLETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 05, 2017, 12:28:53 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 03, 2017, 01:58:11 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 02, 2017, 01:49:38 ÖS]


"Sokma akıl, dokuz adım gider" Gönderen: PLMPLM
[Ocak 02, 2017, 04:48:06 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 01, 2017, 04:27:12 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 31, 2016, 02:41:29 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 30, 2016, 01:24:31 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 09:33:32 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 03:00:50 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 27, 2016, 01:35:17 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XIX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 26, 2016, 02:20:36 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 25, 2016, 02:47:09 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 24, 2016, 12:33:18 ÖÖ]