Gönderen Konu: Toprak ağaları Köy Enstitülerini nasıl kapattırdılar  (Okunma sayısı 9528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aykut

• KATILIMCI
  • **
Toprak ağaları Köy Enstitülerini nasıl kapattırdılar

Sabri Tığlı, toprak ağası milletvekili Kinyas Kartal"a soruyor:

"Ağa, sen bilirsin. CHP, Türkiye"ye komünizmi getirmek için mi kurmuştur Köy Enstitülerini?"

Moskova Harp Akademisi mezunu toprak ağası ünlü milletvekili Kinyas Kartal cevap veriyor:

"Yok canım. Onlar (yani CHP demek istiyor) komünizmi benim kadar bilmezler. Bak ben sana bunun aslını anlatayım. Benim köylülerimin işlerini ilçe merkezlerinde, il merkezlerinde benim adamlarım yapar. Benim köylülerim devlet kapısını bilmezler. Askere mektubu benim adamlarım yazar, gelen mektupları da benim adamlarım okur. Muhtarın kararlarını benim adamlarım yazar, doğum, ölüm kararlarını benim adamlarım doldurur. Ücretlerini de alırlar.

Bu işler böyle sürerken, benim köylerimden ikisine Akçadağ Köy Enstitüsü çıkışlı iki öğretmen geldi. Altı ay sonra bu köyler bana biat etmekten çıktılar. Biz Doğulu ağalar oturduk, düşündük. Eğer bu Köy Enstitüler on yıl devam ederse Doğu"daki ağalık ölecek. Diyeceksin ki: "Sen köylülerin uyanmasını istemez misin?" İsterim istemesine ama, ben sağlığımda ağalığımın öldüğünü görmek istemiyorum.

İşte bunun üzerine biz Doğulu ağalar, Demokrat Parti ile pazarlık yaptık. "Köy Enstitülerini kapatmaya söz verirseniz, oyumuzu (yani köylülerimizin oylarını demek istiyor) size vereceğiz" dedik. Söz verdiler. Oyumuzu verdik, Köy Enstitülerini kapattırdık"

(Mustafa Aydoğan, "Köy Eğitim Sistemleri ve Köy Enstitüleri" isimli kitabından)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Kendisi de bir toprak ağası olan Adnan Menderes"in liderliğindeki Demokrat Parti, işte bu suretle Köy Enstitülerini kapattı. Tabii, "Bu Enstitüleri toprak ağalığı ortadan kalkmasın diye kapattık" demeyeceklerdi. Her gerici gibi, mutlaka yalan söyleyeceklerdi. İşte kapatma sebebi olarak halkımıza şu yalanları söylediler:

"Köy Enstitüleri vasıtasıyla Türk"ü ikiye bölmek istediler. Bu mukaddes çatı altında toplanan saf dimağlara.. bu kalplere düşmanlıklar aşılamak istediler. Bunu ancak Moskova yapar. Biz onları bitler gibi birer birer kıracağız."
(Demokrat Parti Milletvekili Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri)

(Aktaran Kadri Yamaç, Sözcü gazetesi)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Başta Ahmet Türk olmak üzere toprak ağaları, şimdi bölücü söylemlerle yoksul Kürt köylüsünü aldatmaya devam ediyorlar. Toprak ağalığı ve şeyhlik düzeni yıkılmadan Kürt köylüsünü bölücülüğün pençesinden kurtaramayız. Özdemir İnce"nin Hürriyet gazetesindeki köşesindeki yazısı bu açıdan çok öğretici.

Ali Serdar Bolat
Küçük hırsız el feneri ile, büyük hırsız Deniz Feneri ile soyar

Çevrimdışı Aykut

• KATILIMCI
  • **
Ynt: Toprak ağaları Köy Enstitülerini nasıl kapattırdılar
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2010, 05:02:56 ÖS »
Özdemir İnce
02 Mayıs 2010

Toprak ağalığı ve Kürt sorunu"

16 NİSAN 2010 tarihli Hürriyet Gazetesi"nde mutlu bir haber vardı: Bir evlilik dolayısıyla MHP ile AKP dünür oluyormuş. Güneydoğu"nun en önemli Kürt aşiretlerinden birinin lideri ve aynı zamanda AKP milletvekili olan bir muhteremin oğlu, milletvekilli ve bakan çıkarmış, yedi göbekten MHP"li bir ailenin kerimeleri ile dünya evine girecekmiş. Allah mesut etsin!

Kafatasçı, ırkçı, şoven olduğu iddia edilen bir parti mensubunun Kürtlere kız vermesi Türkiye"ye yamanan bütün yalanları bozuyor. Ama yüzyıllardır kendini sürdürebilmiş bir gerçeği de hatırlatıyor.

PERİNÇEK"İN KİTAPLARI
Dr. Doğu Perinçek Türkiye"nin en ciddi bilim adamlarından biridir. Cumhuriyet"in ve dünyasının sorunlarını ele alan binlerce sayfa yazı yazdı, onlarca kitap yayımladı. Bunlardan en sonuncusu "Kemalist Devrim-7, Toprak Ağalığı ve Kürt Sorunu" (Kaynak Yayınları). Dr. Perinçek bu kitabında şu konuları ele alıyor: Kemalist Devrim"in köylü felsefesi ve programı; Cumhuriyet döneminde toprak ağalığı, aşiret ilişkileri ve şeyhlik; Şeyh Sait, Ağrı ve Dersim isyanı dersleri; Şark raporlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu gerçekleri; İnönü ve Bayar raporlarının içeriği ve değerlendirmesi; Cumhuriyet yönetimine göre Kürt meselesinin özü; Şark"ta derebeyliğe karşı sınıfsal çözüm arayışları; CHP Programı ve Anayasa"da toprak reformu değişiklikleri; derebeyliğe karşı yasalar ve uygulamalar; "Derebeylik Sistemi Böyle Yıkılır mı?"; Küçük Amerika döneminde toprak reformu masalları; Bölücü terörün zemini ve nedeni; Günümüzde toprak ağalığı ve Kürt sorunu; 40 Tez: Kürt sorununa ilişkin 40 saptama ve çözüm.

Kitabın birinci sayfasına şöyle bir not düşmüşüm: Kaçan büyük fırsatın öyküsü olarak, bu özel konuda yazılmış en mükemmel kitap.

ÖNCÜNÜN İRADESİ YETMİYOR
17 Nisan 2010 günü yayımlanan "Köy Enstitüleri Kederi" başlıklı yazımdan bir bölüm aktaracağım: "Köy Enstitüleri açılırken (17 Nisan 1940) zamanlama hatası yapıldı. Dönemin iktidarı toprak reformu yapmadan, bu reformda kullanılacak kadronun hazırlanmasını öne aldı. Önce kadroyu hazırlayacak, sonra toprak reformu yapacaktı. Bu bir hata idi. Atatürk"e bile toprak reformu yaptırmayan şeyh, aşiret reisi, ağa, bey, mir, mütegallibe düzeni Köy Enstitüleri"nin yaşamasına izin veremezdi. Vermedi."

Dr. Doğu Perinçek de birinci tezde (s. 190) şöyle diyor: "İstiklal Savaşı, köylü sayesinde kazanıldı. Ancak savaştan sonra toprak talep eden güçlü bir köylü hareketi yaşanmadı. Bu nedenle aşağıdan yukarı bir toprak devrimi gündeme gelmedi. Marx"ın belirttiği gibi, devrim olması için, devrimci bir sınıfın bulunması gerekir. Bu, her deneyimde yeniden doğrulanmıştır. Devrimci sınıf yoksa, öncünün iradesi herhangi bir devrimci uygulamayı gerçekleştirmeye yetmiyor."

Dr. Perinçek"in kitabını özellikle Kürtler çok dikkatli okumalı: Ağalık ve şeyhlik düzeni yıkılmadan, toprak devrimi yapılmadan özgürleşemezler. Dünyanın dışında kalırlar!
Küçük hırsız el feneri ile, büyük hırsız Deniz Feneri ile soyar

Çevrimiçi ahmetdursun

• KURUCU
  • KATILIMCI
    • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
E. Sarızeybek; Bu araştırma pek çok ezberi bozacak... PKK'yı Kim Kurdu?
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2014, 01:18:27 ÖÖ »
Bu araştırma pek çok ezberi bozacak...

PKK'yı Kim Kurdu?
20 Ocak 2014

Yıl 1975…

Dr. Sıraç Bilgin diyor ki:

“Talabani, Türkiye’yi karargah olarak seçmiş, örgüt yapılanmasını tamamlamış ve karargahını, Türkiye’nin Hakkari ili, Dağlıca/Oramar mevkinde kurmuştur.”[1]

Demek ki Talabani’nin karargahı Hakkari/Dağlıca’da imiş.

Barzani karargahı için de ilk ipuçları şöyle veriliyor;

“Eylül 1975’te, Barzani TKDP ile irtibata geçer, iki adamını Siirt/Kurtalan’a gönderir. İran’daki baskıdan kaçan KDP ileri gelenleri, Şırnak-Uludere arasındaki kullanılmayan  yerleşim birimlerine yerleştirilir. Böylece bu kez “yavru parti”, “ana”nın yeniden örgütlenmesinde çok ciddi ve hatta hayati bir rol üstlenmiş oluyordu”.

Barzani de artık Türkiye’de karagahını kurmuş...

Peki, tüm bunlara kim izin vermişti?

Talabani’nin KDP’den ayrılması ve Şam’da bir kongre yaparak Barzani hareketinden ayrıldığını açıklaması üzerine, Mesud Barzani KDP’yi yeniden yapılandırmaya başlıyor. Yeni yapının çıkış noktası “Parastin”’dir; KDP’nin gizli istihbarat örgütü.

Haziran ayı başında yola koyulan Mesud Barzani, ay sonunda geçici bir yönetim komitesi oluşturmayı başarır. Barzani’nin hareket noktası Türkiye’dir.

Türkiye’de yapılanan bu cemaat, yeni bir strateji ortaya koyar.

Bu yeni strateji içerisinde yol gösterici ideoloji artık “Marksizm ve Leninizm’dir.  Mesud’un bu yeni partisi emperyalizme, siyonizme ve yerli gericiliğe karşıdır.

Başlıca destekçileri; sosyalist blok, ulusal kurtuluş hareketleri ve kapitalis ülkelerdeki işçi sınıfı hareketi olur.

Mesud Barzani ilk KDP Kongresini, 11 Ağustos 1976’da, Almanya’nın Berlin kentinde toplar. Genel Başkanlığa Küçük Mesud seçilir. Sol ideoloji ortaya koyan Barzani, aynı zamanda sağ tabanı da elde tutmaktadır.

Talabani cephesine  bakalım…

Yeni arayış çabaları içerisinde Talabani’nin önemi büyüktür. KDP’ten kopanlarla Markist-Leninist çizgideki kadroların çoğu KYB/Talabani’ye geçer. Daha büyük destek, Avrupa’daki entelektüel çevrelerden sağlanır. Bu süreçte Talabani, Fransa’da bulunan Dr. Kasımlo ile irtibat kurmuş, onu kendi safına çekmiştir.

Suriye’de bulunan ilerici ve sol parti ve örgütlerin de desteğini alınmıştır.

1970’te, Molla Mustafa-Talabani ittifakı sonucu kurulmuş, 1976’da İran’ın vurduğu dabe sonucu etkisizleştirilmiş olan Komela örgütünün üyeleri de KYB yanında yer almıştır.

Irak’taki siyasi parti ve örgütlerle de ittifak arayışlarına giren Talabani, Irak Ulusal Birliği adı altında; BAAS Partisi sol kanadı, Irak Komünist Partisi(IKP), Sosyalist Birlik Partisi Sosyalist Arap Hareketi, Sosyalist Arap Milliyetçileri, Konferansı, IKP-ML ve Irak Halk Kurtuluş Ordusu’nu da aynı cephe hattında birleştirmeyi başarmıştır.

Mayıs 1975’te, Talabani’nin geniş kapsamlı ilk toplantısı ise Şam’da gerçekleşir.

Mesud Barzani’nin KDP’si yeni stratejisi sol ideoloji benimsemesi, Irak’ta Marksist-Leninist çizgide hareket eden iki farklı parti meydana getirir;

“Barzani/KDP-GK ile başında Talabani’nin bulunduğu KYB”.

Bu iki hareketin yeniden başlangıç alanı bu kez Irak değil, Türkiye olacaktır. Mesud Barzani, Nusaybin-Şırnak hattında örgütlenirken, Talabani ise Hakkari(Dağlıca’yı seçecektir.

Yeni üs bölgelerinde, önce Mesud Barzani’yi görelim…

Eylül 1975’te, Barzani TKDP ile irtibata geçer ve iki elemanını bu partinin yetkilileriyle görüşmek üzere Siirt/Kurtalan’a gönderir. Barzan-Anadolu hattı kurulmaktadır.

Barzani’nin Türkiye’ye gönderdiği iki militan, KDP ile Türkiye arasındaki bağlantıyı Yusuf Bayram adında yerli bir işbirlikçiyle gerçekleştirir. TDKP genel sekreteri durumunda olan Derviş Sado, İran’daki baskıdan kaçan KDP ileri gelenlerini, Şırnak-Uludere arasındaki kullanılmayan  yerleşim birimlerine yerleştirir.

Dr. Sıraç, bu işbirliğini şu sözleriyle farklı bir boyuta taşır;

“Böylece bu kez “yavru parti”, “ana”nın yeniden örgütlenmesinde çok ciddi ve hatta hayati bir rol üstlenmiş oluyordu.”

KDP-PKK arasındaki ilişkiyi görebilmek için, iyi yapılmış bir tanımdır. Bu tanım, o günleri not almış askeri raporlarda da göze çarpıyor. Bir tanesini okuyalım, bakınız TDKP için neler söylüyor;

“24 Ocak 1968 yılında, merkezi Diyarbakır’da olmak üzere Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi kurulmuştu. 1968 yılından bu yana, gizli bir şekilde teşkilatlanan, TDKP’nin ele geçirilen tüzüğünde ana fikir şöyleydi: Kürtlerin Bakanlar Kurulu’na yer alması; bölgede Kürtçe’nin hem resmi hem de eğitim-öğretim dili olması; bölgede tüm memurların Kürt olması; Parlemento’da Kürtlerin nüfusları oranında temsili; anayasa’ya Kürt kimliğin açık ve eşit yazılması..”[2]

Bu tüzük tanıdık geliyor, Barzani/KDP’sini anımsatıyor, belki de aynı olduğunu işaret ediyor. Kaldığımız yerden devam edelim…

Mesud Barzani’nin bu iki militanı, öncelikle Irak-Türkiye sınırı hattında yaşayan Kürt kökenli insanlarla Barzani KDP’si arasındaki ilişkileri canlandırır. Ayrıca, silah temin etmek maksadıyla, Suriye/ Kamışlı-Nusaybin-Cizre-Şırnak-Uludere’yi birleştiren hat üzerinde yasadışı bir silah nakil örgütü kurulur. Bu örgütlenme için, Türkiye’deki TDKP elemanları kullanılır.

Bu noktada, “Türkiye-KDP, kendisini hep güneydeki aynı adlı partinin bir seksiyonu olarak sayagelmişti” diyerek konuya giriyor Dr. Sıraç Bilgin ve ekliyor;

“Birliğin dördüncü ve en önemli ayaklarından biri olan kuzey Kürdistan’dan, o sırada  adını Kürdistan Devrim Partisi olarak değiştiren ve Şivan’ın kurucu sekreterliğini yaptığı Türkiye’de KDP mensuplarıyla ilişki seçilmişti.”

Türkiye’de iki illegal örgüt ortaya çıkıyor; Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi(TKDP) ve Kürdistan Devrim Partisi-Türkiye(KDP-T).

Ancak, süreç içerisinde bu yerli işbirlikçiler Mesud Barzani’ye bağlı bir yapıya dönüştürülüyor. Bu bölgeye iyice yerleşen Barzani elemanları Irak sınırı boyunca, Nusaybin’den Silopi’ye kadar,  bir ağ gibi örgütün yapısını kuruyor. Bölgede etkin bir haber ve ikmal hattı faaliyete geçiriliyor. Mesud Barzani, yeniden Irak kuzeyinde geliştireceği hareketi geçici olsa da, artık Türkiye’den yönetiyor.

Talabani’ye gelince…

Türkiye, bu haliyle hem Barzani/KDP’nin hem de Talabani/KYB’nin çıkış üssü olmuştur; Talabani, tıpkı Barzani gibi, Türkiye’yi karargah olarak seçmiş, örgüt yapılanmasını tamamlamış ve karargahını, Türkiye’nin Hakkari ili, Dağlıca/Oramar mevkinde kurmuştur.

Dağlıca’da, 12 gün süren bir toplantı yapılır ve KYB yeni yapısı açıklanır; politbüro, merkez komitesi ve askeri büro. 1977-78 sürecinde, Hakkari yöresi etki alanı seçilir. Silopi’den Beyttüşebap’a kadar bir örgüt ağı yapılandırılır. Yüksekova bölgesi hedef etki alanı tespit edilerek, silahlı siyasi bir çalışma başlatılır. Kısa sürede sonuç alınıp, örgütsel istihbarat mekanizması işletilir.

Ankara’da Kemal Burkay ile irtibat kurulur. Talabani ise İstanbul’dadır. Türrkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde, “Silopi- Şırnak hattı” Barzani tarafından; “Şırnak-Hakkari hattı” ise Talabani tarafından  örgütsel etki alanına dönüştürülmektedir.

Bu tespitler, çok uzun yıllar sonra karşımıza çıkacak olan askeri raporlarda da karşılığını şöyle bulur;

”Ortaya çıkarılan Kürtçülük faaliyetleri içinde, TKDP gizli bir örgüttür. Şeklen legal bir kuruluş olmakla birlikte hakiki amaçları; Türkiye’de, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir Kürt devleti kurmaktır. Devrimci Doğu Kültür Ocakları kurucu ve yönetim kurulu üyeleri ve ayrıca Kürtçülük faaliyetleri ile tanınmış kişiler çalışmalarını gizli cemiyet halinde yürütüyorlar.”

Konu biraz daha açılırsa, Barzani cemaatinden yola çıkıp Talabani üzerinden PKK terör örgütüne ulaşılabileceğine ilişkin hiç kuşku yoktur.

Çünkü Barzani-Talabani'nin 1933-1975 arası Irak kuzeyinde yaptıklarının tıpkısının aynısı 1978-2013 arasında Türkiye'de yaşanmıştır.

Barzani-Talabani'ye bu gücü veren Rusya ve İngiltere olduğuna göre, İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere-Rusya'nın çekilip yerini ABD-AB-İsrail aldığına göre, Türkiye bugün nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğunu artık görebilir...

1975 sonrası Türkiye'de PKK'yı dizayn eden Barzani-Talabani Irak'a geçecek, Türkiye'de artık PKK at koşturacaktır.

Bu sırada, 12 Eylül 1980’de, Türkiye bir askeri darbe ile karşı karşıyadır…

Erdal Sarızeybek

Kaynak: Cemaat ve Barzani

[1] Dr. Sıraç Bilgin, Barzani, s. 375.

[2] Saygı Öztürk, Örgüt Pazarı, s. 200.

http://www.sarizeybekhaber.com/bu-arastirma-pek-cok-ezberi-bozacak-pkkyi-kim-kurdu-makale,201.html

Burukan, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük aşiretlerinden biridir.

Aşiretin en büyük sözlü kişisi Çerkez Ağa idi. Çerkez Ağa bütün Burukileri Kafkasyadan getirip Van'a, Muş`a ve Bitlis'e yerleştirmiştir. Şimdilerde ise Van ve çevresinde yerleşiklerdir. Kökenleri Diyarbakır'a kadar uzar. Yıllarca TBMM'nin en yaşlı üyesi unvanını elinde bulunduran Kinyas Kartal, halen CHP milletvekili olan Mehmet Kartal, eski DEP vekillerden Remzi Kartal, Nadir Kartal ve eski Devlet Bakanı Mehmet Alp bu aşirettendir. Adana şehir merkezi ve civar ilçeleri ve Gaziantep'te bulunan Vanlıların büyük kısmı bu aşirete mensuptur. wikipedia

DOĞU ANADOLUDA AŞİRET DÜZENİ
AKP'de Küreselci Gülenciler, Kürtçü Halidiler

27 Mayıs'ın öteki yüzü: SİVAS KAMPI

Köy Enstitüleri

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=REIoln5922I" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=REIoln5922I</a>

Son İletiler/Konular

Ynt: Modern Türkiyede Siyasi Düşünce Cilt 1-2-3 Tamamı 9 cilttir. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2017, 01:04:46 ÖS]

TÜRK KÖYLÜSÜ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 11, 2017, 12:31:53 ÖÖ]

Hayvan yeminde GDO onayı-Konya Şeker 'GDO yok' dedi ceza aldı. Artık GDO serbest Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 04:32:52 ÖS]

Ynt: ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 03:41:47 ÖS]

BÜYÜKERŞEN’E KİM SALDIRDI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 30, 2017, 03:13:52 ÖS]

Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 28, 2017, 08:42:38 ÖS]

HÖKÜMET Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 21, 2017, 02:07:12 ÖS]

15 TEMMUZ’UN SİYASÎ AYAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 17, 2017, 03:55:43 ÖS]

III.ABDÜLHAMİT’İN AJANDASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 08, 2017, 06:53:43 ÖS]

Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 06, 2017, 07:48:37 ÖS]

HZ ÖMER’İN DEVESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 04, 2017, 12:53:44 ÖS]

[Temmuz 03, 2017, 05:41:02 ÖÖ]

[Haziran 29, 2017, 07:05:44 ÖÖ]

AB'DE SONA DOGRU Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 28, 2017, 09:42:54 ÖÖ]

DİYALEKTİĞİN D’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 24, 2017, 04:51:55 ÖS]

[Haziran 23, 2017, 07:03:20 ÖÖ]

DOĞU PERİNÇEK’E Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 19, 2017, 12:53:46 ÖS]

NATO MERMER Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 17, 2017, 02:16:07 ÖÖ]

ERDEMİR Vakfı yöneticilerine dava açıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 16, 2017, 12:46:14 ÖÖ]

MEŞRUİYET’İN M’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 14, 2017, 02:11:14 ÖÖ]

Yargıtay, Erdemir Vakfı’nın üye ve emeklilerinden yapılan kesintilerin hırsızlık Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 13, 2017, 01:31:47 ÖS]

Sanki Katar, Türkiye’yi topun ağzına koymak için seçilmiş, elinden geleni... Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 07, 2017, 02:09:43 ÖS]

KATAR-MATAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 07, 2017, 12:55:03 ÖS]

III.ABDULHAMİT’İN 18 BRUMERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 29, 2017, 04:40:02 ÖÖ]

Şehit polisin arkadaşının kolunda dikkat çeken ayet. Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:22:49 ÖÖ]

Michael Flynn'ın, lobicilik karşılığında aldığı Yarım Milyon Dolar ... Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:14:25 ÖÖ]

Erdoğangiller’e hediye edilen, 25 milyon dolarlık petrol tankeri, Malta Dosyalar Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:09:04 ÖÖ]

Pazarlama Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 18, 2017, 03:15:10 ÖS]

İT BAYTARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 12, 2017, 06:02:53 ÖÖ]

Paylaşımcılık Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 08, 2017, 02:16:36 ÖS]

AKP’nin yediği haltların sorulularına kim bunların hesabını soracak? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 29, 2017, 02:08:50 ÖS]

MAL MEYDANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 04:11:12 ÖS]

DEVLET ULUS’A KARŞI (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 05:16:11 ÖÖ]

ERDOĞAN’I VURACAKLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 24, 2017, 11:38:11 ÖS]

Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 24, 2017, 06:29:04 ÖÖ]

Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 24, 2017, 12:09:35 ÖÖ]

Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 23, 2017, 04:58:35 ÖS]

DUR BAKALIM N’OLCEK ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 20, 2017, 02:12:21 ÖÖ]

DEVLET ULUS’A KARŞI (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 18, 2017, 07:13:24 ÖÖ]

HAYIRLI OLSUN ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 17, 2017, 05:36:37 ÖS]

DEVLET ULUS’A KARŞI (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 14, 2017, 05:04:59 ÖÖ]

DEVLET ULUS’A KARŞI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 12, 2017, 07:25:38 ÖS]

AÇIK MEKTUP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 10, 2017, 05:16:36 ÖS]

[Nisan 08, 2017, 07:54:54 ÖS]

DEVLET ULUS’A KARŞI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 08, 2017, 03:37:34 ÖÖ]

DEVLET ULUS’A KARŞI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 04, 2017, 02:41:12 ÖÖ]

PARLAMENTARİZMİN P’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 01, 2017, 05:23:41 ÖS]

DEVLET ULUSA KARŞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 30, 2017, 11:15:00 ÖÖ]

URKUN Kirgizistandan bir ses Gönderen: PLMPLM
[Mart 27, 2017, 05:45:34 ÖÖ]

PISIRIKLIK FELSEFESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 21, 2017, 03:31:55 ÖÖ]

TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 19, 2017, 08:44:03 ÖS]

DESTİCİ’NİN TESTİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 16, 2017, 05:07:50 ÖÖ]

Başkaldırma ve Yarışma Gönderen: PLMPLM
[Mart 14, 2017, 11:43:46 ÖS]

SON ABDÜLHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 13, 2017, 12:59:22 ÖS]

HOLLANDA-MOLLANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 12, 2017, 05:33:20 ÖÖ]

KATİL KUMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 08, 2017, 07:33:26 ÖÖ]

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 05, 2017, 07:07:15 ÖS]

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 07:40:35 ÖS]

N’OLACAK ŞU IRAK’IN HALİ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 02:17:40 ÖÖ]

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 02, 2017, 05:20:46 ÖÖ]

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 28, 2017, 11:56:51 ÖS]

MODA MİLLİYETÇİLİK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 27, 2017, 11:54:46 ÖS]

MODA MİLLİYETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 24, 2017, 01:01:36 ÖÖ]

NEDEN DEĞİL, ‘NASIL’ BİR HAYIR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 22, 2017, 01:07:56 ÖÖ]

KRİZİN K’SI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 20, 2017, 12:39:51 ÖÖ]

KRİZİN K’SI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 18, 2017, 03:13:46 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 11:50:31 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 02:43:04 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 01:14:00 ÖÖ]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 04:59:09 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 12:42:46 ÖÖ]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 15, 2017, 01:41:35 ÖS]

Ynt: Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:27:26 ÖS]

Ynt: ABDULHAMİT SEVDASI (III) Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:09:46 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:59:25 ÖS]

Ynt: FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 02:37:37 ÖS]

FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:49:12 ÖÖ]

BÜYÜTME POLİTİKALARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 09, 2017, 01:51:07 ÖÖ]

[Şubat 08, 2017, 11:03:36 ÖS]

BOYKOT MU DEDİNİZ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 08, 2017, 04:36:37 ÖS]

ROMANYA’DA NELER OLUYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 07, 2017, 03:07:57 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 06, 2017, 02:43:22 ÖS]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 04, 2017, 03:37:54 ÖS]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 09:11:32 ÖS]

SIC SEMPER TYRANNIS Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 02:16:28 ÖÖ]

TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 01, 2017, 01:40:59 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 10:00:19 ÖS]

TÜRKİYE’YE BABALIK MI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 12:57:01 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 26, 2017, 04:12:44 ÖÖ]

[Ocak 26, 2017, 03:20:16 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 25, 2017, 05:53:17 ÖS]

Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ocak 25, 2017, 02:27:35 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 07:39:39 ÖS]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 01:22:30 ÖÖ]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 23, 2017, 03:40:40 ÖS]

Ynt: Karlovy Vary sehri 98 yildir reklamini « Mustafa Kemal Ataturk »’le yapiyor. Gönderen: PLMPLM
[Ocak 22, 2017, 08:53:36 ÖS]

FELSEFENİN F’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 22, 2017, 06:42:12 ÖS]

AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 21, 2017, 12:12:10 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 20, 2017, 05:36:33 ÖÖ]

Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: levo57
[Ocak 19, 2017, 05:44:08 ÖS]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 18, 2017, 10:15:36 ÖS]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 11:45:56 ÖS]

18 MADDELİK YENİ ANAYASA TASLAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 04:06:59 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (VIII) Kültürel Antroploji ‘Evrimcilik’ düşüncesine karşı çık Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 14, 2017, 12:45:12 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 11:29:35 ÖS]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 01:51:44 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 11, 2017, 12:14:25 ÖÖ]

[Ocak 10, 2017, 06:05:33 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 09, 2017, 11:17:27 ÖS]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 08, 2017, 10:49:34 ÖS]

DİL ÜZERİNE NOTLAR (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 07, 2017, 12:19:03 ÖÖ]

DİL ÜZERİNE NOTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 06, 2017, 02:40:39 ÖÖ]

MİLLİYETÇİLİK VE MİLLETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 05, 2017, 12:28:53 ÖS]

BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem