Gönderen Konu: "Sokma akıl, dokuz adım gider"  (Okunma sayısı 387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PLMPLM

  • KATILIMCI
  • **
  • İleti: 174
  • Puan: +41/-0
  • Doğru ve seçilmiş bilginin paylaşım yeri TOGEÇ"e kayıtlı üye olunuz.
"Sokma akıl, dokuz adım gider"
« : Ocak 02, 2017, 04:48:06 ÖÖ »
"Sokma akıl, dokuz adım gider"

Hasan Bülent Paksoy

Başı bozuk bir toplum düşünelim.  Seçimlerden çıkacak sonuçlar olayları etkilemeyecek; komşuları ile yaşanan anlaşmazlıklar alev-alev; kendi içindeki alt topluluklar ile kavgalı.

Çok düzenli başka bir toplum düşünelim: herbir girişimi düzenli düşünce ile geliştirilip uygulanıyor; toplum yönetim yöntemleri  yüzyıllar  önce belirlenmiş; toplumun mayası dünya düzeyinde saygı görüyor.

Bu iki toplum'un gelecekleri üzerine neler söylenebilir?

Bütün işleri düzenli toplum, bir dış etken ile başka bir toplumun yönetimi altına geçebilir ve karşı koyamaz.  Çünkü, bütün yapabileceği önceden öngörülecektir.  O kadar düzenlidir ki, yönetime el koyan ikinci toplum, bu işleri bilgisayar çizelgesi ile gerçekleştirebilecektir.

Başıbozuk düzenli toplum ise, hiç beklenmeyen olayları gerçekleştirebilir.  Çünkü, 'başıbozukluk' belirli bir yerde düşüncelerin kaynamasından, ortaya atılmasından kaynaklanır.  Düşünceler birbirleri ile çarpışmaktadır.  Günü ve saati geldiğinde, en uygun düşünce nerede ise kendiliğinden yoluna oturacaktır.

Bu tür bir yaklaşımın da büyük eksiklikleri ve sakıncaları da vardır.  Bir düşüncenin günü ve saatini bularak yoluna oturması beklenir iken, toplum'un öz damarı (toplum dışı kuruluşlarca) koparılarak toplumun dağılması da yaşanabilir.  Bu toplum'u dağıtma işlemleri 'zorlayarak' değil, 'imrendirerek' gerçekleştirilir.  Toplum'a yön vermek isteyen kuruluş da 'kol gücü' kulanmadan başarıya ulaşır.  Dolayısı ile, toplum'u isteği dışında değişim'e uğratmak için çaba gösteren kurumlara 'karşılık vermek' de gene kafa ve düşünce gücü ile olur.

Tutsaklık, dünya'nın kuruluşundan bu yana bilinen bir gerçektir.  Günümüzde de, eskiden olduğu gibi, sürmektedir.  Bağımsızlık savaşlarının hemen her biri, tutsaklıktan kurtulmak için yapılır.  Bu tür bir kurtuluş savaşının başarı'ya ulaşabilmesi için, en önce bir temel düşünce'ye gerek vardır:  'bağımsız yaşam isteği.'  Eş düzeyde gerekli ikinci düşünce de, basamaklardan oluşur: bu sonuca ulaşmak için toplum ne yapmalıdır?  'Toplum Olarak Varılmak İstenen Sonuç Nedir?'  Bu yöntem bir döngü olarak görülebilir ise de, atılım'a geçer iken, varılmak istenen sonuçların hiçbir süreçte göz önünden kaldırılmaması gerektiğini vurgular.

Bir atasözü, bu noktada gene kendini gösterir: "Sokma akıl, dokuz adım gider."  Neden?  Ezberlenen adımlar, yalnızca ses alma aygıtı gibi, geri verilir.  Ancak, evrendeki gerçekler ve sonucundaki olaylar yalnızca bellekteki bilgiler değildir.  Evren'in bilinmedikleri, bilinenlerden sayamayacağımız ölçüde çoktur.

Günümüzde tutsaklığın geçmişte olduğu gibi sürüp-gittiğini belirttik.  Ancak, geliştirilen yeni yöntemler, tutsaklığın türlerinin arttığını göstermekte.  Geçmiş tutsaklıklar kol gücü ve zincir ile gerçekleştirilir idi.  Tutsak olanların sayıları, tutsak edenlerden çok yüksek sayılara vardığında, tutsak almak isteyenler, tutsak etmek istedikleri toplumlar için özel düşünceler geliştirdiler.  Tutsak edilen toplumlar bu durumu görünce, tutsak alanlar, tutsakların düşünce ve karşı koyma güçlerinin ellerinden alınması için çalışmalar başlattı.

Yakın günlerde duyurulan bir gelişmeyi el'e alarak bu durumu aydınlatalım.  Arılar'ı kullanarak, saklanan uyuşturucuları bulma yöntemleri yaratıldı.1  Bir arı nasıl yönlendirilebilir?  Gövdesine yerleştirilen bir akım verici ile.  Arı görevini başarı ile yerine getirdiğinde de, arı'ya ödül olarak şekerli su verilir.  Arı da, akım ile uyarılmadan, görevini yapmaya alışır, ödülünü alır.  Eğer arı üzerine yüklenen görevi yapmaz ise, gövdesine verilecek yüksek akım ile öldürülür.

İnsanların düşüncelerini uzaktan okuma çalışmaları, onlarca yıldır sürüyor.  Kolunu-bacağını bir vuruşma sırasında kaybeden er'e, kendi düşüncesi ile çalışan bir takma kol/bacak yapılması da günlük bilgiler arasında okunabiliyor.  Hem de, basarili olduğu böbürlenerek dünyaya duyuruluyor.   Bu böbürlenmenin gizlediği gerçekler nelerdir?  Bir insan'ın düşüncelerini dışarıdan okuyabilmenin anlamı nedir?  Düşünceler okunduktan sonra, kim atılım'a geçecektir?  Düşünen mi, yoksa, düşünceleri uzaktan okuyan mı?

Ayrıca, düşünceleri uzaktan okuyabilen, o düşünceleri 'değiştirme' yeteneğini de geliştirir ise, insanlık tutsaklıktan kurtulabilir mi?  İnsanların doğa'dan gelen yetenekleri ile düşündükleri, hangi düşünceler ile değiştirilecektir?  'Sokma Akıl, Dokuz Adım Gider' işe, düşünceleri değiştirmek tutsaklıkları sürdürmek için yeterli olacakmıdır?

Bu noktada, 'Yapay Düşünme Yeteneğinden' söz etmek gerekir.  Bir düşünce, bilinen doğa yasalarına göre gelişir.2    Yapay Düşünce ise, içinde gelişebileceği ve yaşayabileceği en az bir bilgisayar gerektirir.  Bütün dünya'yı yönetme düş'ü kuranlar, bu tür yapay düşünce gereçlerinin yaratılması için uzun süredir çalışmakta.

Yapay Düşünce gereçlerinin, kısa sürede, insan soyundan gelenlerin köküne kibrit suyu dökmeyeceği söylenebilir mi?  Yapay Düşünce, en başta 'düzenli düşünce' yöntemleri üzerine kurulmak durumundadır. Sürekli olarak öğrenme yeteneğine kavuştuğunda, ilk öğreneceği gerçeklerden biri, bilgisayarların insanlardan da az kaynak tüketmeye gerek duyduğudur.  Bu da düşünce düzenine aykırı geldiği için, yapay düşünme yeteneği bütünleştiğinde, Yapay Düşünce Aygıtları insanları ortadan kaldırma işlemine başlayabilir.

Yapay Düşünce aygıtlarını savunmak isteyenler ise, Yapay Düşünce yazılımlarına 'insanlara dokunmama' komutları yerleştirileceğinden dem vururlar.  Sayısız bilgisayarlar arasından bir tek bilgisayarın bu sonuca (insanları ortadan kaldırıp, Yapay Düşünce Aygıtlarının bağımsızlığa kavuşması gereği) Yapay Düşünce ile varması, diğer bilgisayarlara da aktarılacaktır.  Bu da, bilgisayarlar arasında savaş'a mı yol açacaktır, yoksa, bilgisayarlar birleşip, insanlara karşı girişim'e mi başlayacaklardır?  Ne de olsa, tam düşünce düzeni ile çalışan bir aygıta 'duygulu' (insanlara dokunma, onları 'kolla') bir düşünce aşılanabilir mi?

Bu durumda, tüm dünya'yı tek yönetim altında toplamak düş'ü ile yanıp-tutuşanlar, kendi yarattıkları Yapay Düşünce Aygıtlarınca ortadan kaldırılırlar mı?

Evrendeki bütün düzenler, büyüme ve ölme evresinden geçer.   Bu durum, geçmişteki uygarlıkların izinden de gözlenebilir.  Nedenleri üzerine çok kitap yazılmış ve görüşler ileri sürülmüştür.  Ancak, genel olarak bir sonuca varıldığı görülmemiştir.  Bu noktada 'neden' sorusunun üzerinde durmak gerekir.

Örneğin, Mısır uygarlığı büyümüş ve sonunda ölmüştür.  Bu ölüm birdenbire olmamıştır.  Son 2300 yıl boyunca, 20ci yüzyıl ortalarına kadar, Mısır yönetimi bile Mısırlıların elinde olmamıştır.  Bu'na karşılık, eski Mısır yazısı içinde, bugün'e dek anlaşılmamış simgelerin varlıkları ve anlamları üzerine sorular günümüzde sorulmaya başladı.  Bu gün'e kadar 'şişe içinde yılan' olduğu ileri sürülen bir nesne'nin elektrik ampulu olduğu görüş birliğine ulaştı.  Hemen sorulacak soru da, akım olmadan, bu lamba'nın nasıl kullanılacağı.  Bu soru'yu olumlu yönde yanıtlayanlar da, "Mısır Bilimcileri" ya da tarihçiler değil, elektrik mühendisleri oldu.


Türk-İran (Turan-İran) yarışmacılığı ise, yazı'nın her iki toplum'un uygarlıklarına girmeden önce başladığı anlaşılıyor.  Bu arada, günümüz İran'ının yönetiminin ise, 20ci yüzyıl başlarına kadar ortalama bin yıl süre ile Türk kökenli yöneticilerin elinde olduğu görülür.

Son yıllarda bu tür olayları aydınlatabilmek için, 'uzaylılar' kuramı kullanılmaya başladı.  Bu kuram'a göre, uzaylılar, kendi çıkarları için, insanlığı yaratmışlardı.  Günümüzde, elde bu kuram’I destekleyecek veri yok.  Ancak, kargaşalığın yalnız toplum içinden değil, dışarıdan desteklenebileceği biliniyor.3


__________________________________________________________
  Has the sniffer dog had its day?  http://www.bbc.com/news/magazine-18496516

2 HB Paksoy, "Dusunce Isvereni" Turk Tarihi, Toplumlarin Mayasi, Uygarlik (Izmir: Mazhar Zorlu Holding, 1997)
http://vlib.iue.it/carrie/texts/carrie_books/paksoy-3/turk15.html

3 http://vaaybee.tv/m/v/yilmaz-ozdil-anlatti-nasil-angut-bir-toplum-olduk-bu-sozler-cok-konusulur/212 

Son İletiler/Konular

ERDOĞAN’I VURACAKLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 24, 2017, 11:38:11 ÖS]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 24, 2017, 06:29:04 ÖÖ]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 24, 2017, 12:09:35 ÖÖ]


Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 23, 2017, 04:58:35 ÖS]


DUR BAKALIM N’OLCEK ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 20, 2017, 02:12:21 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 18, 2017, 07:13:24 ÖÖ]


HAYIRLI OLSUN ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 17, 2017, 05:36:37 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 14, 2017, 05:04:59 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 12, 2017, 07:25:38 ÖS]


AÇIK MEKTUP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 10, 2017, 05:16:36 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Nisan 08, 2017, 07:54:54 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 08, 2017, 03:37:34 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 04, 2017, 02:41:12 ÖÖ]


PARLAMENTARİZMİN P’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 01, 2017, 05:23:41 ÖS]


DEVLET ULUSA KARŞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 30, 2017, 11:15:00 ÖÖ]


URKUN Kirgizistandan bir ses Gönderen: PLMPLM
[Mart 27, 2017, 05:45:34 ÖÖ]


PISIRIKLIK FELSEFESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 21, 2017, 03:31:55 ÖÖ]


TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 19, 2017, 08:44:03 ÖS]


DESTİCİ’NİN TESTİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 16, 2017, 05:07:50 ÖÖ]


Başkaldırma ve Yarışma Gönderen: PLMPLM
[Mart 14, 2017, 11:43:46 ÖS]


SON ABDÜLHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 13, 2017, 12:59:22 ÖS]


HOLLANDA-MOLLANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 12, 2017, 05:33:20 ÖÖ]


KATİL KUMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 08, 2017, 07:33:26 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 05, 2017, 07:07:15 ÖS]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 07:40:35 ÖS]


N’OLACAK ŞU IRAK’IN HALİ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 02:17:40 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 02, 2017, 05:20:46 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 28, 2017, 11:56:51 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 27, 2017, 11:54:46 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 24, 2017, 01:01:36 ÖÖ]


NEDEN DEĞİL, ‘NASIL’ BİR HAYIR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 22, 2017, 01:07:56 ÖÖ]


KRİZİN K’SI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 20, 2017, 12:39:51 ÖÖ]


KRİZİN K’SI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 18, 2017, 03:13:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 11:50:31 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 02:43:04 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 01:14:00 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 04:59:09 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 12:42:46 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 15, 2017, 01:41:35 ÖS]


Ynt: Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:27:26 ÖS]


Ynt: ABDULHAMİT SEVDASI (III) Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:09:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:59:25 ÖS]


Ynt: FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 02:37:37 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:49:12 ÖÖ]


BÜYÜTME POLİTİKALARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 09, 2017, 01:51:07 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Şubat 08, 2017, 11:03:36 ÖS]


BOYKOT MU DEDİNİZ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 08, 2017, 04:36:37 ÖS]


ROMANYA’DA NELER OLUYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 07, 2017, 03:07:57 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 06, 2017, 02:43:22 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 04, 2017, 03:37:54 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 09:11:32 ÖS]


SIC SEMPER TYRANNIS Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 02:16:28 ÖÖ]


TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 01, 2017, 01:40:59 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 10:00:19 ÖS]


TÜRKİYE’YE BABALIK MI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 12:57:01 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 26, 2017, 04:12:44 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 26, 2017, 03:20:16 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 25, 2017, 05:53:17 ÖS]


Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ocak 25, 2017, 02:27:35 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 07:39:39 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 01:22:30 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 23, 2017, 03:40:40 ÖS]


Ynt: Karlovy Vary sehri 98 yildir reklamini « Mustafa Kemal Ataturk »’le yapiyor. Gönderen: PLMPLM
[Ocak 22, 2017, 08:53:36 ÖS]


FELSEFENİN F’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 22, 2017, 06:42:12 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 21, 2017, 12:12:10 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 20, 2017, 05:36:33 ÖÖ]


Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: levo57
[Ocak 19, 2017, 05:44:08 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 18, 2017, 10:15:36 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 11:45:56 ÖS]


18 MADDELİK YENİ ANAYASA TASLAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 04:06:59 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VIII) Kültürel Antroploji ‘Evrimcilik’ düşüncesine karşı çık Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 14, 2017, 12:45:12 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 11:29:35 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 01:51:44 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 11, 2017, 12:14:25 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 10, 2017, 06:05:33 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 09, 2017, 11:17:27 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 08, 2017, 10:49:34 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 07, 2017, 12:19:03 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 06, 2017, 02:40:39 ÖÖ]


MİLLİYETÇİLİK VE MİLLETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 05, 2017, 12:28:53 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 03, 2017, 01:58:11 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 02, 2017, 01:49:38 ÖS]


"Sokma akıl, dokuz adım gider" Gönderen: PLMPLM
[Ocak 02, 2017, 04:48:06 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 01, 2017, 04:27:12 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 31, 2016, 02:41:29 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 30, 2016, 01:24:31 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 09:33:32 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 03:00:50 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 27, 2016, 01:35:17 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XIX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 26, 2016, 02:20:36 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 25, 2016, 02:47:09 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 24, 2016, 12:33:18 ÖÖ]


BBBBO (2009) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 21, 2016, 03:26:27 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 20, 2016, 06:55:10 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 19, 2016, 02:01:35 ÖÖ]


Ynt: Humans on Mars (full text attached) Gönderen: PLMPLM
[Aralık 16, 2016, 12:38:33 ÖÖ]


BAKIŞ /GÖRÜŞ GÖRÜNÜŞ (XIV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 15, 2016, 04:18:01 ÖÖ]


BAKIŞ /GÖRÜŞ GÖRÜNÜŞ (XIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 13, 2016, 03:03:00 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 12, 2016, 02:29:39 ÖS]


II. ABDULHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 10, 2016, 05:34:46 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 09, 2016, 11:17:51 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 08, 2016, 02:14:53 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 02, 2016, 01:59:38 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 01, 2016, 01:17:05 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 28, 2016, 01:16:27 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 26, 2016, 04:56:30 ÖÖ]


BAKIŞ /GÖRÜŞ ve GÖRÜNÜŞ (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 25, 2016, 07:02:12 ÖS]


Güç, Cinnet, Erdoğan... Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 23, 2016, 11:08:15 ÖS]


BAKIŞ /GÖRÜŞ ve GÖRÜNÜŞ (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 23, 2016, 05:45:33 ÖS]


Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 22, 2016, 09:42:48 ÖS]


Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 22, 2016, 09:40:49 ÖS]


BAKIŞ /GÖRÜŞ ve GÖRÜNÜŞ (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 22, 2016, 08:20:18 ÖS]


BAKIŞ /GÖRÜŞ ve GÖRÜNÜŞ (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 20, 2016, 05:20:02 ÖÖ]


BAKIŞ /GÖRÜŞ ve GÖRÜNÜŞ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 19, 2016, 03:04:33 ÖS]


Maneviyat Kütüphanesi-KATALOG Gönderen: agulle
[Kasım 18, 2016, 11:25:07 ÖS]


e-kitap ARAMA MOTORU Gönderen: agulle
[Kasım 18, 2016, 11:10:43 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Kasım 18, 2016, 02:04:42 ÖÖ]


bir-solukta-bogazinizda-yumruyla-okuyacaginiz-ataturk-un-son-100-gunu Gönderen: PLMPLM
[Kasım 17, 2016, 06:24:40 ÖS]


MANIFEST DESTINY Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 16, 2016, 03:09:10 ÖÖ]


YİNE TRUMP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 14, 2016, 01:31:48 ÖS]


DERİN AMERİKA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 13, 2016, 03:13:11 ÖS]


RAMP RAMP TRAMP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 12, 2016, 04:28:10 ÖS]


Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Kasım 11, 2016, 07:51:53 ÖS]