TOGEC

ÖZEL ARAŞTIRMA DOSYALARI => ERGENEKON KOMEDİSİ => BASIN HABERLERİ => Konuyu başlatan: ahmetdursun - Eylül 17, 2008, 02:22:17 ÖS

Başlık: Ro Ro Batmadı,Batırıldı.
Gönderen: ahmetdursun - Eylül 17, 2008, 02:22:17 ÖS
4 kişinin hala kayıp olduğu korkunç faciaya ihmaller zincirinin neden olduğu iddia ediliyor. İşte uzmanlar ve görgü tanıklarına göre Ro-Ro"yu batıran 5 ihmal"¦

GEMİNİN DENGESİ BOZUKTU
GEMİ daha hareket etmeden yan battı, yolcular kaptanı uyardı. Ancak kaptan "yolda düzelir"diye devam etti. Kaptanın normalde bu durumda dengeyi sağlamak için su alması gerekiyordu. Ancak kıyıdaki suyu kirli olduğu için almadı. Açık denizde almayı planlıyordu fakat gemi 6 dakika içinde battı.

 GÖRGÜ TANIĞI: Yana yatınca binmedim
Abdullah Demir (Kamyon şoförü): İki arkadaşım kamyonlarıyla gemiye bindi, sıra bana geldi. Geminin sola yatık olduğunu fark ettim. O an ürperdim ve binmedim. Kaptan yukarıdan seslenince "Ben binmiyorum" dedim. Ondan sonra kapağı kaldırmaya başladı. Kaptana "Sen ne yapıyorsun" diye bağırdım. O da kızıp "Sen karışma" dedi. İlerleyince daha fazla yattı.

KAMYONLAR SABİTLENMEDİ
Kamyonlar sabitlenmedi. Oysa gemiye binen her kamyonun halatlarla sabitlenmesi gerekiyordu. Sabitlenmeyen kamyonlar dalgaların etkisiyle kaymaya başladı. Hava muhalefeti nedeniyle esen sert rüzgar da yalpalamayı arttırınca gemi iskele tarafından yan yatmaya başladı.

 GÖRGÜ TANIĞI: Araçlar kontrol edilmedi
İlyas Semir (Kamyon şoförü): Kamyonlar girdikten sonra kapaklar kapanınca gemi sola yatmaya başladı. Gemiyi gelişigüzel yüklemişlerdi. Kaptan ya da yardımcısı araç yüklemelerini kontrol etmeliydi. Kaptan geminin yattığı tarafın tersine kamyonları kaydırıp denge kurmak için sert bir dönüş yaptı. Öyle hızlı manevra yaptı ki bazı kamyonlar kaymaya başladı.

BATARKEN SİREN ÇALMADI
Gemİde 73 tane kamyon vardı. Ve şoförleri de içinde uyuyordu. Geminin batması esnasında sirenler çalmadı. Ve kamyonlarında uyuyan şoförler siren çalmadığı için uyanamadı. Bazı kamyon şoförleri korna çalsalar da bu da işe yaramadı. Uyanamayanlar denizde kayboldu.

 GÖRGÜ TANIĞI: Batana kadar korna çaldılar
Mustafa Şekerci (Kamyon şoförü): En son kurtarılanlardan biriyim. Kayıp sayısı 4 olamaz. Kamyonların çoğunda muavin ve yedek şoför vardı. Araçta uyuyan birçok arkadaşımız denize döküldü. Sirenler çalmadı. Kamyonlar sıkışınca dışarı çıkamadılar. Kimi cep telefonuyla yakınlarını arıyor kimi şahadet getiriyordu. Denize gömülen kamyonların korna sesleriydi.

ASANSÖR ARIZALIYDI
KamyonlarI alt kata indiren asansör arızalıydı. Bu arıza daha önce de vardı. Normal koşullarda bu arıza giderilmeden yola çıkılmaması gerekiyordu ancak mürettebat uyarılara rağmen arızayı gidermedi. Ve bu nedenle de alt kat boş kaldı. Ağır tonajlı araçlar genellikle o kata konulurdu. Bu da gemiyi dengede tutardı. Alt katın boş kalması nedeniyle gemide denge bozuldu ve yalpalamayla birlikte üst kattaki kamyonlar yerinden oynadı, batış başladı.

 GÖRGÜ TANIĞI: Alta kat boş kaldı denge sağlanamadı
Emin Demir (Nakliyeci): Bu gemi geçen ay da arıza yapmıştı. Bana asansörün arızalı olduğuna dair belge verip daha sonra bu belgeyle gemiye ücretsiz bineceğimi söylediler. Dün gece gördük ki, arıza giderilmemiş. Bu arıza olmasaydı, alt kata 20 kamyon daha girecekti ve gemi daha dengeli olacaktı.

CAN YELEĞİ YETMEDİ
GEMİ yan yatıp batmaya başladıktan sonra içeridekir bağıra çağıra mürettebattan can yeleği istedi. Ancak mürettebat, bazı şoförlere can simidi yerine, yağmurluk verdi. Hayatını kaybeden kamyon şoförü Özer Erdoğan, denizde bulduğu bir can yeleği kutusuna tutunarak bir süre sağ kalmayı başarmıştı. Ancak Erdoğan kutuyu açamayınca yaralı ol-masının da etkisiyle öldü.

 GÖRGÜ TANIĞI: Herkes bağırıp salavat getiriyordu
Kadir Kalın (Kamyon şoförü): Gemi ka-pakları kapanınca yan yatmaya başladı. Halatlar çözülünce gemi bir sağ bir sol yaptı, o anda olanlar oldu. Millet feryat ediyordu ne Sahil Güvenlik ne jandarma geldi. Sağ olsun limanın botları geldi de bizleri kurtardı. İçerdekiler çığlık atıp salavat getiriyordu.
Gemi standartlara uymuyor!

HAYAT N, Bandırma-Ambarlı hattında 15 Ağustos 2007"de aldığı izinle çalışmaya başladı. Uzmanlar geminin standart dışı özelliklerini şöyle sıraladı:

GROSTONU YÜKSEK: Bu hatta çalışacak gemilerin 6500 grostondan küçük olması gerekiyor. Hayat N gemisi, gemi sicil kayıtlarına göre 8547 groston. Geminin grostonunu düşük göstermek ölçüm kapalı alan üzerinden yapıldığı için bazı yerlerine havalandırma delikleri açıldığı öğrenildi.
FAZLA YÜK TAŞIYORDU: Bu hatta çalışacak gemilerin en fazla 55-60 kamyon taşımasına izin verilirken, Hayat N gemisi 70-80 TIR taşıyordu. Battığında da içinde 73 TIR/kamyon vardı.
YÜK DAĞILIMI DENGESİZDİ: Gemideki yük dağılımının dengeli olması gerekirken Hayat N, genelde rastgele yükleme yapıyordu. Battığında da asansörü bozuk olduğu için yükler birinci kat yerine sadece 2"nci ve 3"üncü kattaydı. Bu nedenle yükler kaydı.
MANEVRA KABİLİYETİ AZDI: Bu hatta çalışacak gemilerin limana yanaşmasını ve çıkmasını kolaylaştıran pervaneleri olması gerekiyordu. İlk tespitlere göre sert manevrada batan Ha-yat N"nin manevra kabiliyeti düşüktü.ALINTIDIR.
Başlık: Deniz Feneri'nin Susurluk'u!
Gönderen: ahmetdursun - Eylül 23, 2008, 01:26:26 ÖS
Deniz Feneri"nin Susurluk"u!
Marmara"da batan Hayat N gemisinin Deniz Feneri Derneği"ne ulaşan ilişkiler zincirini Tuncay MOLLAVEİSOĞLU belgeleri ile açıkladı.

Deniz Feneri Yolsuzluğunu yaklaşık iki yıl önce tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak bugün açıklanan tüm belge ve bilgileri aylar öncesinden kamuoyuna duyuran Tuncay MOLLAVEİSOĞLU, yine araştırma dosyaları ile gündemin önünde gidiyor"¦

MOLLAVEİSOĞLU, KanalBiz"de yayınlanan Yolsuzluk ve Yoksulluk Programı"nda Marmara"da batan Hayat N adlı geminin izini sürdü ve bomba gibi haber ve belgeleri programında açıkladı.

Gazeteci Mine Kırıkkanat"ın konuk olarak katıldığı programda Kırıkkanat; gemi kazasının ardından Mollaveisoğlu"nun açıkladığı ilişkiler zincirini; "Deniz Feneri Derneği"nin Susurluk"u" olarak değerlendirdi.

İşte Tuncay MOLLAVEİSOĞLU"nun programında yer alan haber ve konuşmasının özeti.

"Yolsuzluk ve yoksulluk programı ile karşınızdayız"¦ bu akşam çok önemli haber dosyalarını sizlere aktaracağız"¦ deniz feneri derneği skandalının bir ahtapot gibi uzayan kollarından birini ekranlarınıza
taşıyacağız"¦ Marmara"da önceki gün batan Hayat N adlı geminin deniz fenerine ulaşan ilişkiler zincirini sizlere aktaracağız"¦

Bandırma limanından istanbul"a gitmek için ayrılan hayat n adlı ro ro gemisi açıldıktan kısa süre sonra batmıştı.. Gemide bulunan 106 kişiden 101 i kurtarıldı. 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise kayboldu"¦ dün akşam kanal biz anahaberde batan geminin sahiplerinin ulaştırma bakanı Binali Yıldırım ile olan ilişkilerini deşifre
etmiştik"¦ bu akşam ise Türk medyasında ilk kez batan geminin deniz feneri derneğine ulaşan ilişkiler zincirini açıklayacağız"¦ acaba geminin batışında ayrıcalıklı durumu etkili oldu mu? Gemi sahiplerinin bakan Binali Yıldırım ile olan ilişkisi ihmallere mi neden oldu? Bu sorulara yanıt arayacağız"¦ haberimizi izleyelim üzerinden
konuşacağız"¦"

HABER:
Bandırma"dan istanbul"a gitmek için hareket eden istanbul lines şirketine ait "hayat n" isimli ro-ro gemisi, limanın bir mil açığında yan yattı.

73"ü kamyon 75 araç taşıyan gemi kısa süre sonra battı. Gemide bulunan kamyon sürücüleri ve mürettebat denize atladı. Sahil güvenlik ekiplerinin kurtarma çalışmalarına çevredeki balıkçılar da destek verdi.

106 kişinin bulunduğu gemiden 101 kişi kurtarıldı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti"¦ 4 kişiden ise haber alınamıyor.

Hayat n adlı geminin neden battığı araştırılıyor"¦ balıkesir valısı hatipoğlu yaptığı açıklamada denizde büyük dalgalar olduğunu söylese de görgü tanıkları bu ifadeyi yalanlıyor"¦ kazadan kurtulanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor..çünkü batma anında yolculara can yeleği yerine yağmurluk dağıtılmış..
Batan geminin sahipleri önemli "¦ çünkü şu an denizin 30 metre altında yatan geminin sahipleri ile ilgili ilişkiler ulaştırma bakanı Binali Yıldırım"a kadar uzanıyor..

Geminin sahibi Marmara N denizcilik a.ş"¦ bu şirketin ortağının adı Mehmet Koç"¦ bir diğer ortak ise Oryon Asya adlı denizcilik şirketi"¦

Oryon Asya"nın ortağı ise Salih Zeki Çakır
Yani batan geminin ortaklarından biri Mehmet Koç, diğeri ise Salih Zeki Çakır"¦ Bu iki ismin özelliği Bakan Binali Yıldırım"a çok yakın olmaları"¦ Batan geminin sahibi Mehmet Koç ile bakan Binali Yıldırım"ın yolları Almanya"da kurulu Santour GMBH"de birleşiyor"¦ Her iki isim de bu şirkette yöneticilik yaptı"¦ ilişkiler öylesine iç içeki Binali
Yıldırım bakan olduktan sonra da devam etti"¦

Mehmet Koç"un genel müdürlüğünü yaptığı Santour gmbh adlı şirket bakan Binali Yıldırım"ın oğlu Erkan Yıldırım"a 200 bin euro borç verdi.
Borcun nedeni Yıldırım ailesinin de bir gemi satın almasıydı. Bu borç sırasında garantör isim ise batan geminin dolaylı ortağı Salih Zeki Çakır"dı"¦ Çakır"ın Gayret Denizcilik adlı bir firması daha var"¦

Bakan Binali Yıldırım"ın Salih Zeki Çakır ile bir başka ilişkisi daha var"¦ Binali Yıldırım"ın sigorta pirimleri Çakır"ın sahibi olduğu Gayret Denizcilik A.Ş"den ödendi"¦

Özetle; batan geminin sahipleri Mehmet Koç ve Salih Zeki Çakır"ın bakan Binali Yıldırım ile geçmişe dayalı çok yakın ilişkileri var"¦ Bu ilişkiler deniz feneri skandalına kadar uzanıyor"¦

MOLLAVEİSOĞLU:
Evet bu ilişkiler Deniz Feneri skandalına kadar uzanıyor"¦ sevgili seyirciler deniz feneri derneği yolsuzluğunu nasıl 19 ay önceden haber yapıp sizlere aktardıysak, şimdi izleyeceğiniz haber de Türkiye"de ilk
kez Yolsuzluk ve Yoksulluk programında gündeme geliyor"¦ Deniz Feneri skandalı bir ahtapotun kolları gibi AKP"li üst düzey yöneticileri ve onların iş yaptığı isimleri sarıyor"¦ Marmara"da batan geminin izini
sürdük ve bakın bu izler bizi nasıl deniz feneri derneğine götürdü"¦

HABER:
Marmara"da batan hayat n adlı geminin deniz feneri derneği ile ilişkisini açıklamadan önce derneğin hortumlanan paralarla aldığı atlas 1 adlı gemiyi anlatmakta yarar var"¦

Alman polisi deniz feneri derneğine operasyon yaptıktan hemen sonra hortumlanan paraların izini sürerken, Türkiye"de "yolsuzluk ve yoksulluk" programında bu paralarla gemi alındığı belgeleriyle açıklanmıştı.

Almanya"daki deniz feneri derneği Euro 7"ye para aktarmış, Euro 7 televizyonu da bu paraların bir bölümü ile gemi satın almıştı. Geminin adı Atlas 1"di..

Polis bu gemiyi ararken "yolsuzluk ve yoksulluk" programında geminin Haydarpaşa limanında demirlediği açıklanmıştı"¦ Bu haberden hemen sonra Atlas 1 gemisi limandan kaçırıldı ve defalarca isim ve sahip
değiştirdi.

Peki deniz feneri derneğinin paraları ile satın alınan Atlas 1gemisinin Marmara"da batan Hayat N adlı gemi ile ne ilgisi olabilir"¦
belgeler bizi bu iki geminin de aynı şirkete bağlı olarak çalıştığına götürüyor.

Şirketin adı Santour GMBH"¦ Kurulduğu yer Almanya"¦Sahibi Mehmet Koç"¦yani bakan Binali Yıldırım ile yakın ilişkisi olan, kardeş şirketlerde yöneticilik yapan işadamı"¦ Binali Yıldırım"ın oğluna borç veren şirketin yöneticisi"¦

Mehmet Koç"un sahibi olduğu santur şirketinin acenteliğini Atlas Pazarlama adlı şirket yapıyor"¦ Atlas pazarlama deniz feneri derneğinin paraları aktardığı Beyaz Holding"e bağlı bir şirket"¦ ortakları arasında deniz feneri yolsuzluğunun Türkiye"deki isimleri Zekeriya Karaman, İsmail Karahan gibi isimler var"¦

Yani yardım paraları ile alınan Atlas bir adlı gemi, Marmara"da batan Hayat N adlı geminin sahibi Mehmet Koç"a bağlı olarak çalışıyor"¦ Zaten Euro 7 şirketine Atlas bir gemisini bulan kişi de Mehmet Koç"¦ Koç"un
adı iddianamede, Atlas bir gemisinin satın alınmasında geçiyor"¦ Mehmet Koç"a bağlı çalışan gemiler arasında Bakan Binali Yıldırım"ın çocuklarının gemisi de var"¦

MOLLAVEİSOĞLU:
Sevgili seyirciler ilişkiler bununla sınırlı değil"¦ Deniz Feneri Derneği"nin paraları ile alınan Atlas bir gemisi Bakan Binali Yıldırım ile çok yakın ilişkisi olan Mehmet Koç"a bağlı olarak çalışıyor"¦ Bakan Yıldırım"ın çocuklarına ait gemi de yine aynı şirket adına yolcu taşıyor. Batan geminin deniz feneri derneğine ulaşan ilişkileri bu
kadarla kalmıyor"¦ geminin nasıl battığını araştırırken, gemi sahiplerine ayrıcalık tanınıp tanınmadığını merak ettik"¦ AKP"li başbakan ve bakan çocuklarının gemiciliğe olan ilgisinin ardından yasaların nasıl değiştiğine yakından baktık"¦ ortaya çarpıcı bir fotoğraf çıktı"¦ yasalarda yapılan düzenlemelerle Türk karasularında
dolaşan gemiler idarenin iki dudağı arasına bırakılmış durumda"¦
özellikle İstanbul bölge müdürlüğü öylesine imtiyazla donatılmış ki,istediği gemiyi denetleyebiliyor, istediğini ise görmezden geliyor"¦ Bu bağlantı da bizi yine deniz feneri derneğine götürüyor"¦

HABER:
Marmara"da sulara gömülen geminin batma nedeni araştırılıyor"¦ aşırı yüklü olduğu, gemide yük asansörünün çalışmadığı, yeterli can yeleğinin olmadığı, geminin kapalı alanlarının kesilerek açık hale getirildiği yolsuzluk ve yoksulluk programına ulaşan bilgiler arasında"¦

Geminin batmasına gemi sahibi Mehmet Koç"un üst düzey AKP ilişkisinin etkisi oldu mu? Yani gemiye tanınan ayrıcalıklar bir ihmale mi neden oldu? Bu soruların yanıtı önemli"¦ Çünkü AKP, başbakan ve bakan
çocuklarının arka arkaya armatör olmasının ardından denizcilik ile ilgili bazı kanunları değiştirdi"¦

Örneğin Bandırma liman yönetmeliğinin 22. Maddesine göre limanda iskele ve rıhtımlara yanaşan ve buralardan ayrılan bin grostonun üzerindeki gemiler kılavuz kaptan almak zorunda"¦ yine aynı gemilerin
römorkör alması da gerekiyor"¦

Ancak batan Hayat N adlı geminin klavuz kaptan ve römorkör almadığı ortaya çıktı"¦ Bu olay iki soruyu gündeme getiriyor"¦ Gemi ya kanunları çiğnedi, ya da bu gemiye klavuz kaptan ve romörkör almamama ayrıcalığı tanındı"¦

Bir başka skandal ise gemiye verilen yola çıkmaya elverişli belgesi"¦
görgü tanıkları, faciayı yaşayanlar geminin yük asansörünün bozuk olduğunu bu nedenle dengesini kaybettiğini söylüyor"¦ hatta geminin yatık halde limandan ayrıldığını belirtiyorlar"¦

Peki bu haldeki gemiye yola çıkmaya elverişli belgesi nasıl verildi?
Geminin dokunulmazlığında gemi sahiplerinin üst düzey ilişkilerinin etkisi var mı?

Akp"nin denizleri kendi kadrolarının kontrolüne geçirme girişiminin bir başka örneği 4922 sayılı kanunda görülüyor"¦ Kanunun denetimle ilgili altıncı maddesini değiştiren AKP, idari kadroya padişah yetkileri tanıyor"¦ Değişikliğe göre idari kadro istediği gemiyi denetliyor, istediğine yol veriyor"¦ İşte bu ayrıcalık AKP yandaşı
gemilerin kayırılmasında kullanılıyor"¦

Yandaş gemilere ayrıcalık tanınmasının en çarpıcı örneklerinden biri,batan Hayat N gemisinin Haydarpaşa gümrüklü limanını kullanması"¦
İstanbul liman tüzüğüne aykırı olarak yalnızca batan gemi değil, deniz feneri derneği paraları ile alınan Atlas bir gemisinin de Haydarpaşa"da demirlemesine izin verildi"¦

Peki gemilere tüzüğe aykırı olarak bu ayrıcalıklı izni kim verdi"¦
Alman polisinin aradığı gemi ile Marmara"da batan gemiye usulsüz olarak park izni veren kim? Bu soruların yanıtı bizi deniz feneri derneğine götürüyor"¦

Gemilere park izni veren Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü"¦ Bölge Müdürünün adı Cemalettin Şevli"¦ Cemalettin Şevli"nin kayınbiraderi Ahmet Hüküm ise Beyaz Holding ve Deniz Feneri Derneği
ile ilişkili"¦

İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli"nin kayınbiraderi Ahmet Hüküm Kanal 7"nin, Beyaz Holding"in, Atlas pazarlamanın sahibi olan isimlerle ortak"¦ Ortak olduğu şirketin adı Mepa Medya Pazarlama şirketi... Deniz Feneri Derneği"nin hortumladığı paraların aktarıldığı şirketlerden biri bu...

İç içe geçen ilişkiler zinciri bizi Marmara"da batan Hayat N gemisinden Almanya"daki Deniz Feneri hortumuna ulaştırıyor"¦ Geminin sahibi Mehmet Koç, Mehmet Koç"un Bakan Binali Yıldırım ile olan ilişkileri, hortum paraları ile alınan geminin Mehmet Koç"un şirketine bağlı olarak çalışması, Türk karasularında bu gemilere büyük
imtiyazlar tanınması, bu imtiyazı tanıyan İstanbul Bölge Müdürü"nün kayınbiraderinin Kanal 7 ve Deniz Feneri Derneğine ulaşan ilişkileri fazla söze gerek bırakmıyor...

Bir ahtapotu andıran deniz feneri skandalının bir başka kolu şu an Marmara"nın derinliklerinde yatıyor...
***********
Binali Yıldırım"ın bazı başarıları!Bandırmada batan Ro-Ro gemisi.  
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=2792.msg4584#msg4584
Başlık: DENİZ FENERİ VE ERGENEKON.
Gönderen: ahmetdursun - Eylül 23, 2008, 01:38:32 ÖS
DENİZ FENERİ VE ERGENEKON
     Deniz Feneri, bir dernek. Tam adı "Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği". On sene önce 1998 yılında kurulmuş ve kurulduktan sonra hızla yükselerek bir takım ayrıcalıklar ve unvanlar kazanmış.
     Bakanlar Kurulu kararıyla 2004 yılında "Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü" verilmiş. İçişleri Bakanlığı"nın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile 2005 yılında "önceden izin almadan" yardım toplayan üç kuruluşdan bir olmuş. Altında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer"in ve tüm Bakanların imzasını taşıyan bu kararname "Deniz Feneri Derneği" yanında, "Omirilik Felçlileri Derneği" ve "Türkiye Diyanet Vakfını"na, yardım toplama için, önceden izin alma zorunluluğunu kaldırmış. TBMM de, derneğe 2007 yılında "Üstün Hizmet Ödülü" vermiş.
     Almanya"daki benzeri derneğin adı da "Deniz Feneri e.V" Sondaki eklemeler, Alman yasalarına göre derneği veya şirketi tanıtıcı bir ifade olsa gerek. Her iki dernek şeklen ayrı ayrı kuruluşlar ama bir takım yöneticileri aynı ve işbirliği yaptıklarını, Almanya"daki derneğin topladığı yardım paralarının önemli bir kısmının Türkiye"deki derneğe aktarıldığını  kabul ediyorlar.
    Frankfurt Asliye Ceza Mahkemesi Savcısı, 2006 yılında başladığı soruşturmada derneğin yöneticisi durumunda olan görevli Türkleri tutuklaması sonucunda, bu derneğin topladığı paraları usulüne uygun harcamadığı ve yolsuzluklar yapıldığı savı ile davasını açtı. İddianamede; Almanyada ve Türkiye"de yaşayan bir çok isim, toplanan yardım paraları ile ilintili gazete, televizyon, şirket ve kurumların isimleri, Türk ve Alman banka adı ve hesapları bulunmakta. Yüksek miktarlarda para dökümünü  içeren ve 220 sayfadan oluşan iddianame, sanıkların daha iyi anlayabilmeleri için Türkçe"ye de çevrildi.
     İddianamede; sanıklardan birinin, toplanan paraların bir kısmının, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı"na yollandığı beyanının Türk basınında yer alması üzerine, Başbakan; bu beyanın hiçbir asla dayanmadığı ve sonuçlanmayan bir dava kapsamında isim vererek suçlayıcı beyanlarda bulunmanın hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu söyleyerek, bu beyanların yer aldığı Doğan Grubuna ait gazeteleri ve gurubun sahibini ağır şekilde eleştirdi ve başka konularda suçladı. Karşı taraf ise; bu yayınların suçlayıcı şekilde değil, basının haber iletme ve halkın haber alma özgürlüğü çevçevesinde yapıldığını, başkaca suçları varsa kendi yayınları ile ilgi kurulmaksızın açıklanmasının gerektiğini söyledi.
     Gerçekten, haber alma özgürlüğü kutsaldır ve hiçbir şekilde kısıtlanamaz.. Ancak haberleşme özgürlüğü dışında, suçlayıcı biçimde yayın yapılması da bir suçtur. Bu bakımdan, haberleşme özgürlüğünü aşan şekilde yayın yapılamayacağı yolundaki eleştiri "özü itibariyle" doğrudur. Suçu ve suçluluğu sabit olmayan kişiler, suçsuz ve masum olarak kabul edilirler. Hakkındaki dava neticelenmeyen ve hatta kesinleşmeyen hiçbir kişi hakkında suçlu muamelesinde bulunulamaz. Buna benzer şekilde söz, beyan ve yayınlar yapılamaz. Ancak bu durum; hiçbir şekilde, haber alma ve haber verme özgürlüğünü kısıtlayıcı bir şekilde yorumlanamaz. Haber; tarafsız ve objektif bir biçimde verilmelidir.
     Buna karşın, adına "Ergenekon" denilen bir soruşturmada, ilgili-ilgisiz şekilde adı geçen bir çok kişi hakkında, bırakın davanın sonuçlanmasını, daha dava başlamadan ağır şekilde suçlayıcı yayınlar yapılmıştır ve halen yapılmaktadır. Adeta "macera filimlerini veya devamı yarın dizilerini" andıran yapay canlandırma sahneleri, tüyler ürpertici ses ve görüntü efektleri ve dehşet içeren iddialarla dolu sahneler pervasız bir şekilde sahnelenmektedir.
     Ergenekon"da iyi olan, Deniz Fenerinde kötü olamaz. Orada yapılan "yargısız infaza" göz yumanlar, kendileri hakkında yapılan yargısız infaza kapı açmış olurlar. İşte "hukuk bir gün herkese lazım olur" derken söylenen budur. Sayın Başbakan"dan, kendisi hakkında yayın yapıldığı zaman gösterdiği tepkiyi, bir başkası hakkında yayın yapıldığı zaman da göstermesini beklemek hakkımızdır. Aksi takdirde "gösterilen tepki" haklı olarak kabul edilemez.
Av.A.Erdem Akyüz
Hukukun Egemenliği Derneği
Genel Başkanı
**********
Merhaba, bu haber sitesi ile nasil oldu da iliskilendim bilmiyorum ama konu ilgimi caktigi icin okudum.
Bu goruslere katilmakla beraber;
Bir iddianamede yer alanlarin resmi ve kurumsal gorevlerini birakmalari, mebus ise dokunulmazliklarinin kaldirilmasi esastir degil mi? isci partisi kapatilmadi bu iyiyiye isaret ama dtp bu iddianamelerin 1/10 unu yapsa coktaan kapatilir, subeleri taslanirdi degil mi.
Yani kanun uygulamalarinda bolgeler farkli yasalara mi tabi. -ve turkiye de sanki eyaletler arasi insafsiz ayrimcilik yok mu?
Devam eden dava veya iddianame konusu olmasini birakin: 12 yasindaki bir cocugu adina radyo programi yapiliyor diye kursunlayanlar icin de adalet aramayi ne parti baskanlari ne de gazeteler dert edinmemisti.
Kadin katliamlari, tore cinayetleri, tecavuzcu ensestci babalar-amcalar daha yakin tarihte: taskentte binada olen 18 kucuk kizin yasama hakkinin sorulmasi gundeme bile giremedi.
Diyecegim o ki fincanci katirlari sangirdayip duruyor. Hirsizlik kanallari doseli duruyor. Cesme basina gecenin agzina akiyor.
 
Deniz Feneri - Kizilay Depolarinin encamini sormayanlarin agzina yakismiyor.
Para bagislayan gozden cikarir. Bunun yerine ulasmasi meselesini takip imkansizdir.
 
Aslolan yardim dernegi vs gibi bagis kurumlarini varetmeyecek gorev tanimlarini Devletin koymasidir.
Yani devlet Kadin Siginma Evi acmazsa ,  dogal afette insanlarin binalarin presledigi olulere donusmesini onleyemezse buradan ureyen magdurlara el uzatanlarin pesine dusmeye yuzu varmidir?
Haydi buradan konusalim mi?
Koyun kurban ediyorsun, aa THK toplauyordu oburleri toplamasin diye vaveyla koptu.
Vay canina THK bunca yildir bize bu devasa paradan hic soz etmemisti ki dedik.
Yani eskiden beri nemalananin farkina ne zaman vardik. Yeni bir uyanik gtelince biz de uyandik. trilyonluk  koyun derileri yillarca niye gundemde yoktu.
Din , iman, yardimlasma, dayanisma gibi insani degerlerin muhafaza edilmesi - yipratilmamasi ama hep ben yiyeyimcilerin ortadan kalkmasi sart.
Devlet ; hukumetlere diyecek ki: Kadin Siginma evi ac, yardimlar icin SHCEK kanununu duzelt.
Ortaya bagis toplayan cikmasin boyle karsilikli tozutup durulmasin.
ben deprem, kizilay, afet, asker yakinlari, vs gibi ek odemelerin nereye harcandigini , toplanan parayi hayatimda duymadim.
Cep tlf larindaki kullanimin yarisi devlete hibe ediliyor.
Haydi soralim 2007 butcesine ne verdik, nereye gitti.
Ben ana akim medya nin ve siyasilerin istedigi konularin degil benim sorularimin gundem olmasini istiyorum.
A.Hadimioglu
**********
Burada dağıtıldığı söylenen yardımlardada. Örneğin eminönünde bir mahallede 150 ton fasülye dağıtılmış ancak mahallelinin ve mahalle muhtarının bundan haberi yok. Bir çok yardımla ilgili olarak alman mahkemesinde bulunan makbuz karşılığı isimlerin mevcut olmadığı yani yapıldığı söylenen yardımlarında hayali olduğu yani yerine ulaşan bir yardımın bulunmadığı, olanlarında göz boyama amaçlı olarak yapıldıkları mahkeme kararında yer bulmuştur.
Bulgaristan ve Türkiye"de elden para verilen kişilerin hayali oluşları, bu dava kararına yansıyan aşağılık hırsızlığın yansımalarındandır.
Alınan gemi, eldeki nakit ve diğer varlıkların satışından sonra geriye 14,000,000 Avro kalmaktadır. Deniz feneri yöneticilerinin diğer islam pazarlamala şirketleri ile olan ilişkileride iddianamede belgelenmektedir.

41,000,000 - 14,000,000 = 27,000,00 Avronun akibeti şüphelidir ve bu durum mahkeme kararları ile ortaya konulmaktadır.


Paraların başbakanlığa veya doğrudan başbakana gittiği ise ne CHP nin nede Doğan medya grubunun iddiasıdır. Deniz fenerindaki bulunan el yazısı ile yazılmış notlardan alınmıştır.

Şayet burda yazılanların detaylarını görmek ve dini duyguların dinsiz şerefsiz hırsızlarca nasıl istismar edildiğini görmek istiyorsanız, mahkemenin doğruluğunu kabul ettiği iddianame bu ileti ekindedir. Körü körüne AKP li olan arkadaşların, bu iddianameyi özellikle okumaları gerekmektedir.

Türkiyedeki deniz feneri yetkililerine, Türkiyedeki deniz fenerinin yurt dışında olan 20 ye yakın hesap numaraları sorulduğunda, bilgileri olmadığını söylemeleri Türkiyedeki yolsuzluğun olayın büyüklük ve yaygınlığını çok net şekilde ortaya koymaktadır.

Recep tayyip erdoğan"ın "bu gazeteleri almayın" diyerek Deniz Feneri hırsızları ve islam pazarlamacıları hakkında haberleri yayınlayan gazeteleri hedef göstermiştir. RTE"nin bu çağrısı bir REFERANDUNMDUR ve "bu gazetelerin" tirajlarının hala aynı oluşuda bu referandum sonucunda türk halkının artık AKP yi inandırıcı bulmadığını hiç şüphesizki ortaya koymuştur.

Konu ile ne kadar alakalı bulursunuz ancak Takva filminin seyredilmesinide herkese öneriririm.
H.Erdogan